Municipality budget office. Vytauto st. 12, LT-90123, Plungė
Phone: (8 448) 73 134, (8 448) 73 166. Fax. (8 448) 71 608. E-mail: savivaldybe@plunge.lt Data is collected and stored in the Register of Leagal Entities. Budget office code 188714469
Į pradžią Svetainės žemelapis El.paštas
Spausdinti
Lietuviškai
 
 
 Pradžia
Important information
 
Calendar of events
Mon Tue Wed Thu Fri Sat Sun
01020304050607
08091011121314
15161718192021
22232425262728
29303101020304
October
    2018     
 
 
„Latvijos dailė. Tukumo muziejaus aukso rinkinys“ - Plungėje

                             

 

Švęsdamas Latvijos šimtmetį, Tukumo muziejus siūlo susipažinti su žymiausių XX amžiaus Latvijos menininkų kūrinių rinktine iš savo kolekcijos. Paroda ekspresyvi, ryški ir spalvinga, leidžianti šiek tiek susipažinti su Latvijos meno kryptimis, pabrėžianti kiekvieno menininko būdingiausius kūrinius.

XX a. pradžios kūriniuose matyti jugendo stiliaus (Art nouveau) ir impresionizmo atgarsiai (tapytojai Janis Rozentāls ir Johans Valters, skulptorius Gustavs Šķilters), taip pat ir nacionalinio romantizmo apraiškos (Vilhelms Purvītis). Latvijos mene visada būta realizmo ir akademinės tapybos poveikio (Augusts Annuss). Vis dėlto tarpukarių laikotarpiu ypač suklestėjo modernizmo stiliai (Leo Svemps, Ludolfs Liberts, Voldemārs Tone), taip pat buvo jaučiama prancūzų meno įtaka ir fovizmo atgarsiai (Jānis Tīdemanis, Kārlis Neilis).

Pokario metais mene taip pat toliau vystėsi ir modifikavosi jau žinomi stiliai. Menininkai naudodavo įvairių stilių formalius metodus, iš kiekvieno pasirinkdami sau tinkamiausią (Jānis Pauļuks, Džemma Skulme). Šiuo laikotarpiu taip pat sukurti atmosferiniai peizažai (Uldis Zemzaris) ir simboliški vaizdai (Kurts Fridrihsons). Grafikoje vis dar dominuoja gamtos tyrimas (Pēteris Upītis), tačiau galima rasti taip pat industrinių vaizdų (Sigismunds Vidbergs) ir pasakojančių, simbolinių kompozicijų (Māra Rikmane, Gunārs Krollis). XX amžiaus paskutinį ketvirtį Latvijos mene pasirodė nauji vėjai, tarp jų ir fotorealizmas (Miervaldis Polis).

Ypatingą vaidmenį Latvijos meno procesuose visuomet turėjo Tukumo muziejus (1935), kuris dėl savo steigėjo Leonīdsʼo Āriņšʼo įtakos visada vadovaudavosi meniniais kriterijais, ir Tukumo miesto gyventojai. Šalia impresyvinių gamtos paveikslų (Ansis Artums), ekspresyvaus, arti abstrakcijos esančio spalvų naudojimo (Herberts Siliņš), taip pat unikalių abstrakcijos sujungimų su realybe (Kārlis Neilis) pasirodo ir tokie filosofiški meno kūriniai (tapytojai Leonīds Āriņš, Ilze Strekavina, Alberts Pauliņš, skulptorė Olita Nigule), kurie, spręsdami formalias meno problemas, ragina susimąstyti giliau.

Latvijos mene visada buvo svarbus individualus faktorius ir išdrįsimas būti kitokiu.  Tukumo muziejus, formuodamas savo kolekciją, visada vadovaudavosi savo pirmojo direktoriaus Leonīdsʼo Āriņšʼo iškeltais kriterijais: į meno kolekciją įtraukti tik žymiausių menininkų geriausius kūrinius.

Tukumo muziejus dėkoja Žemaičių dailės muziejui ir Plungės rajono savivaldybei, taip pat Tukumo krašto Dūmai už galimybę surengti Latvijos meno parodą Plungėje ir švęsti Lietuvos ir Latvijos šimtmetį drauge!

 

Parodos kuratorė Paula Stutiņa

Dalintis
Facebook
comment
Name:
E-mail address:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
no comments
Back
 
© Plunges rajono savivaldybe. All rights reserved. Vytauto st. 12, LT-90123 Plungė. Write to us - savivaldybe@plunge.lt
Solution:IDAMAS