Biudžetinė įstaiga. Vytauto g. 12, LT-90123, Plungė
Tel. (8 448) 73 166. Faks. (8 448) 71 608. El. p. savivaldybe@plunge.lt
Duomenys kaupiami ir saugomi Juridinių asmenų registre. Įmonės kodas 188714469
Spausdinti
English
 
 
 Pradžia
Aktuali informacija
Renginių kalendorius
P A T K Pn Š S
26272801020304
05060708091011
12131415161718
19202122232425
26272829303101
Kovas
    2018     
 
 

 

Naujienos
Meras Audrius Klišonis: „Kas ciesoriaus – ciesoriui, kas iš Plungės – Plungei!“

Plungės rajono savivaldybės meras Audrius Klišonis ėmėsi žygių, kad į Plungę būtų grąžintos iš mūsų miesto po įvairius fondus išsibarsčiusios kultūros ir meno vertybės iš kunigaikščio Mykolo Oginskio dvaro. „Kas ciesoriaus – ciesoriui, tačiau kas buvo išvežta iš Plungės, turi grįžti į Plungę“, – įsitikinęs meras A. Klišonis.  

Plungė neatsiejama nuo Oginskių paveldo

Plungė – neatsiejama  Oginskių giminės kultūros, visuomeninės veiklos bei istorijos dalis.

Puoselėjamame Mykolo Oginskio dvaro komplekse su įspūdingais rekonstruotais rūmais veikia Žemaičių dailės muziejus. Rūmų renovacijai, jų autentiškumui atkurti daug metų skiriamos valstybės, Europos Sąjungos bei Savivaldybės lėšos. Plungėje kasmet vyksta daug renginių, skirtų kunigaikščių Oginskių tradicijoms puoselėti.

Meras A. Klišonis kreipėsi į Kultūros ministeriją, kad tarpininkautų ir padėtų grąžinti Oginskių giminės muziejines vertybes, kurias būtų galima nuolat eksponuoti šios giminės dvare – Plungėje esančiuose kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose.  

Kunigaikščio šeimos turtai išsibarstė po Lietuvos ir užsienio muziejus

Kunigaikščių Oginskių giminė Plungėje buvo sukaupusi daug vertingų meno kūrinių, medžioklės trofėjų, knygų kolekcijų, archeologijos ir numizmatikos rinkinių.   

Deja, Pirmojo pasaulinio karo bei po 1940 metų sekusiu nacionalizacijos laikotarpiu kilnojamosios kultūros vertybės buvo sunaikintos, pateko į privačių kolekcininkų rankas. Dalis vertybių išsibarstė po Lietuvos ir užsienio šalių muziejus, archyvus ir bibliotekas.  

Žinoma, kad Oginskių giminės meno kolekcijos ar pavieniai kūriniai yra saugomi Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Lietuvos dailės muziejuje, Žemaičių muziejuje „Alka“. Oginskiams priklausiusios knygos laikomos Kauno apskrities viešojoje bibliotekoje, Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje, Kauno technologijos universiteto bibliotekos Retų spaudinių skyriuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje, Vilniaus universiteto bibliotekoje, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekoje. 

Žemaičių dailės muziejus nenori tenkintis vien originalų kopijomis

Žemaičių dailės muziejaus kolektyvas siekia sukaupti ir muziejaus lankytojams pateikti kuo išsamesnę ir autentiškesnę Oginskių dvaro ir kunigaikščių giminės istoriją. Akivaizdu, kad didžiulė kunigaikščių Oginskių ekspozicijų parengimo spraga ta, kad muziejus neturi kadaise dvare buvusių meno kūrinių, knygų ir kitų vertybių, o tenkinasi tik jų kopijomis ar aprašais.

„Prašome Kultūros ministerijos suteikti galimybę eksponuoti Oginskių giminės muziejuose atsidūrusias vertybes Plungėje, kunigaikščio Mykolo Oginskio rūmuose“, – kreipėsi į Kultūros ministeriją meras A. Klišonis.  

Ministerija siūlo muziejams susitarti

Gavusi Plungės rajono savivaldybės mero A. Klišonio prašymą, kultūros viceministrė Gintautė Žemaitytė savo ruožtu kreipėsi į Nacionalinį M. K. Čiurlionio dailės muziejų, Lietuvos dailės muziejų, Žemaičių muziejų „Alka“, Lietuvos nacionalinę Martyno Mažvydo biblioteką, Kauno apskrities viešąją biblioteką, Kauno technologijos universiteto biblioteką, Vilniaus universiteto biblioteką, Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių biblioteką su prašymu pagal galimybes šiose įstaigose saugomas su kunigaikščių Oginskių gimine susijusias muziejines vertybes ar spaudinius deponuoti eksponavimui Žemaičių dailės muziejui Plungėje. Pažymima, kad muziejuose ar bibliotekose saugomos kilnojamosios kultūros vertybės yra valstybės ilgalaikis turtas, tačiau teisės aktai nesuteikia Kultūros ministerijai teisės leisti arba neleisti eksponuoti muziejines vertybes, nes už jas atsako saugančios įstaigos.

Kultūros viceministrė rekomendavo Žemaičių dailės muziejui kreiptis į kiekvieną Oginskio turtus saugančią įstaigą ir aptarti vertybių eksponavimo Plungėje, jų saugumo, pervežimo kaštų ir kitas susijusias sąlygas.  

 

Plungės rajono savivaldybės informacija

Dalintis
Facebook
Jūsų komentaras
Vardas:
El. pašto adresas:
Įveskite patvirtinimo kodą, kurį matote paveikslėlyje
AntiSpam
komentarų nėra
Atgal
 
   

 

 
 

 

 
 

 

© Plungės rajono savivaldybė. Visos teisės saugomos. Vytauto g. 12, LT-90123 Plungė. Rašykite mums - savivaldybe@plunge.lt
Sprendimas:IDAMAS