Plungės kultūros centro kamerinis choras kovo 26 dieną rengia jubiliejinį vakarą – koncertą, skirtą choro kūrybinės veiklos 25 metų jubiliejui. Å is vakaras bus ypatingas ne tik savo iÅ¡skirtine Å¡ventine nuotaika, specialiu repertuaru, bet ir vakaro svečiais. Be Kultūros centro kamerinio choro, žiūrovai matys Klaipėdos kamerinio orkestro styginių kvintetą, Kretingos kultūros centro miÅ¡rų chorą (vadovas Tomas Ambrozaitis), Rietavo savivaldybės kultūros centro miÅ¡rų chorą „Jūrava“ (vadovė Rita Urniežienė), kompozitorę Nijolę Sinkevičiūtę.
1986 metais įkurtas choras buvo puiki chorinio meistriÅ¡kumo mokykla rajono kultūros darbuotojams, Å¡vietimo įstaigų muzikos pedagogams. Pirmasis choro vadovas – Klaipėdos universiteto profesorius Gediminas Purlys.
Nuo 1997 metų chorui vadovauja Alfonsas Vildžiūnas- 2002 m. Å iaurės ir Baltijos Å¡alių chorų festivalio Klaipėdoje meno vadovas, 2003 m. Pasaulio lietuvių dainų Å¡ventės Dainų dienos meno vadovas. Choro dainininkai – muzikos mokytojai, kultūros darbuotojai, muzikos mylėtojai, skiriantys savo laisvalaikį choriniam dainavimui. Vadovauti chorui, kurio didžioji dalis narių vadovauja įvairiems muzikiniams kolektyvams, tikrai nelengva. Tačiau jau beveik 15 metų choristams vadovaujantis Alfonsas Vildžiūnas savo veikla nesiskundžia. Dažną popietę ar vėlyvą vakarą po darbų Klaipėdos koncertų salėje, kur jis vadovauja profesionaliam chorui „Aukuras“, A. Vildžiūną galima sutikti Plungės kultūros centre.
Kultūros centro kamerinis choras atlieka įvairų repertuarą. Yra ir lengvesnių – „žiūrovinių“ – kūrinių, kuriuos kartu su choristais dainuoja ir žiūrovai, tačiau didelę dalį repertuaro sudaro ir sudėtingi, aukÅ¡tos kvalifikacijos ir didelio pasiruoÅ¡imo reikalaujantys kūriniai.
Choro repertuare – įvairių epochų ir stilių pasaulietinė bei sakralinė, Å¡iuolaikinė chorinė muzika. Įvairiose koncertų salėse ir bažnyčiose skambėjo choro atliekami A.Vivaldi „Gloria“, V.A.Mocarto „Karūnavimo MiÅ¡ios“, K.Sen Sanso „Kalėdų oratorija“, Å .Guno „IÅ¡kilmingos MiÅ¡ios“.
Alfonso Vildžiūno vadovaujamas kolektyvas – visų Pasaulio lietuvių dainų Å¡venčių, Baltijos ir Å iaurės dainų Å¡venčių dalyvis. Vadovas dažnose Å¡ventėse kviečiams būti meno vadovu, tad kartais ir jis gali įtakoti Å¡ventėse skambančių chorų repertuarą. Pats maestro juokauja: “Lengviausia buvo ruoÅ¡tis 2002 metų Å iaurės ir Baltijos Å¡alių bei 2003 Pasaulio lietuvių Dainų Å¡ventėms, nes buvau tų Å¡venčių meno vadovas ir rinkau repertuarą pagal Plungės kamerinio choro galimybes. O iÅ¡ tikrųjų nebūna lengvų pasiruoÅ¡imų. Å iaurės ir Baltijos Å¡alių Å¡ventėje dainos lengvesnės, bet jas reikia iÅ¡mokti aÅ¡tuonių tautų kalbomis. Lietuvos dainų Å¡ventėse galima apsieti su dalimi repertuaro, bet būsi pastatytas kamputyje be mikrofonų. Mes renkamės sunkesnį, bet garbingą kelią. ParuoÅ¡ti viską. Prisimenu, kaip po chorų patikrinimo Lietuvos liaudies kultūros centro muzikos skyriaus vadovė Aurelija Andrejauskaitė pasisuko į publiką ir iÅ¡didžiai pasakė: „Dainavo Plungės kultūros centro kamerinis choras“. Ir mūsų žemaičiai iÅ¡ėjo iÅ¡ scenos Å¡vytėdami.“
Vadovas sako visada prisimenantis savo aspirantūros vadovo, Maskvos kamerinio choro meno vadovo prof. V.Minino pasakytus žodžius, jog „…menininkų darbe nemalonumų – už 99 rublius, pasitenkinimo – už rublį. Bet tas rublis – auksinis“. Tokiu principu savo darbe vadovaujasi ir A.Vildžiūnas. Kartais repeticijos būna labai sunkios ir varginančios, kartais susirenka ne visas kolektyvas, kartais nesiseka visko padaryti taip, kaip planuoji, bet ateina koncerto minutė, ir žiūrėk, rezultatai pranoksta lūkesčius. Tada tiek vadovas, tiek kolektyvo nariai pajunta tarsi naujų jėgų antplūdį ir norą vėl ir daug dirbti. Taip atsitiko ir ruoÅ¡iantis dalyvauti LRT projekte – nacionaliniame konkurse „Lietuvos balsai“. „Tuomet choristai leidosi „kankinami“ (taip dažnai vykdavo repeticijos) 4-5 kartus per savaitę. Tačiau tos „kančios“ atsipirko. Tai supratau važinėdamas į dainų Å¡venčių perklausas po Lietuvos rajonų centrus. Turėjau net pasiūlymų vadovauti chorams“ , – gerų emocijų ir prisiminimų neslepia vadovas.
Dėka Kultūros centro kamerinio choro vadovo ir dalyvių plungiÅ¡kiai kas antri metai turi puikią galimybę dalyvauti sakralinės muzikos Å¡ventėse. Tų Å¡venčių metu susipažinta ir bendros programos rengtos su pačiais iÅ¡kiliausiais Å¡alies chorais: Vilniaus savivaldybės choru „Jauna muzika“, kameriniu choru „Brevis“, Klaipėdos chorais – „Cantare“, „Aukuras“, berniukų ir jaunuolių choru „Gintarėlis“, Talino berniukų choru. Plungės kamerinis choras, kaip nuolatinis Å¡ių Å¡venčių dalyvis, turėjo galimybę koncertuoti su mūsų Å¡alies „grandais“ – vargonininku Bernardu Vasiliausku, saksofonininku Petru VyÅ¡niausku, soliste Asta KrikÅ¡čiūnaite. Tokie kūrybiniai kontaktai labai pakylėja.
Nuo pirmųjų dienų chorą lanko Rūta Černeckienė, Rita Banionienė, Valentina Balčiauskienė. Dideli vadovo pagalbininkai – Raimondas ir Lolita Dovilčiai, Laima Domarkienė, Vytautas Mitkus, Andrius Arlauskis, Virginija MilaÅ¡ienė ir kiti.
Alfonsas Vildžiūnas dėkingas Kultūros centro direktoriui Romui Matuliui už puikias sąlygas dirbti su Å¡iuo kolektyvu.
Kovo 26 dieną vyksiančiame kolektyvo jubiliejui skirtame koncerte žiūrovams bus suteikta puiki proga prisiminti visus svarbiausius choro gyvenimo įvykius: koncertines programas, televizijos projektą, iÅ¡vykas į tarptautinius festivalius ir konkursus, bendravimą su Lietuvos kompozitoriais. Choro moterys Å¡iai progai pasipuoÅ¡ nauja apranga. Jubiliejinėje Å¡ventėje žada dalyvauti ir pirmasis kolektyvo vadovas Klaipėdos universiteto profesorius Gediminas Purlys, buvę choristai.
Visus plungiÅ¡kius, net ir tuos, kurie niekada negirdėjo ir nesiklauso chorų atliekamų kūrinių, maloniai kviečiame Å¡eÅ¡tadienio – kovo 26-osios – popietę pralesti Kultūros centre. Pasidžiaukime gražiu kolektyvo jubiliejumi ir laimėjimais kartu.
Informaciją parengė Daiva Gramalienė