Osteoporoze serga vienas iš šimto savivaldybės gyventojų

2012-10-19

          Spalio 20-oji – Tarptautinė osteoporozės diena. Osteoporozė yra metabolinis sutrikimas, sukeliantis kaulų mineralinių ir baltyminių komponentų mažėjimą ir kaulų retėjimą. Osteoporozė praminta „tyliąja“ liga, nes jos metu kaulai ilgą laiką minkÅ¡tėja po truputį, be jokių simptomų. Sergantys žmonės dažniausiai nieko nejaučia, kol pirmą kartą net nuo menkiausių traumų lūžta kaulai. Dažnai nukenčia Å¡launikauliai ir stuburo slanksteliai (pastarieji dėl kompresinių lūžių, kai slankstelis sutraiÅ¡komas virÅ¡ jo esančių organų svorio). Osteoporoze sergantys žmonės dažnai būna susikūprinę (deformuojasi krūtininė stuburo dalis), po truputį mažėja jų ūgis (jei jis sumažėjo daugiau kaip 3 cm, derėtų susirūpinti), jie kenčia nuo apatinės nugaros srities skausmų. Kai kurie dėl nuolatinio skausmo netgi suserga depresija. 

 

Dėl kokių priežasčių susergama osteoporoze?
          Anksčiau buvo sakoma, kad osteoporozė – senatvės liga, tačiau dabar manoma, kad problemos iÅ¡kyla dar vaikystėje. Kaulų audinio stiprumą lemia įvairios priežastys. Stipresni kaulai būna tų, kurie vaikystėje tinkamai maitinosi, daug judėjo. Jei žmogus rūko, nesportuoja, vartoja alkoholį, per mažai sveria ir vartoja per mažai kalcio ir vitamino D – visi Å¡ie veiksniai didina riziką susirgti osteoporoze ir patirti kaulų lūžių. Jei Å¡eimoje (ypač tarp pirmos eilės giminių) kas nors sirgo osteoporoze, yra rizika, kad sirgsite ir jūs. Rūkymas (daugiau kaip 20 cigarečių per dieną), pernelyg gausus alkoholio vartojimas, nepakankamas kalcio kiekis mityboje ir fizinio aktyvumo trūkumas didina riziką susirgti Å¡ia liga. Jai daro įtaką  ir virÅ¡kinamojo trakto, inkstų, endokrininės ir kitos ligos, dėl kurių sutrinka kalcio ir kitų mineralų apykaita. Tam tikri medikamentai taip pat turi Å¡alutinių poveikių, kurie sąlygoja osteoporozės iÅ¡sivystymą (diuretikai, gliukortikoidai, skydliaukės hormonai). VegetariÅ¡ka mityba, mažas kūno svoris, kai kurios ligos (nervinė anoreksija, tirotoksikozė, reumatoidinis artritas, žarnyno ligos) taip pat gali sukelti osteoporozę. Įtakos turi ir amenorėja (mėnesinių nebuvimas), mažas kaulų mineralinis tankis (osteopenija), prastas regėjimas, neuroraumeniniai sutrikimai.
          Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro visuomenės sveikatos stebėsenos duomenimis, Plungės rajono gyventojų sergamumas osteoporoze beveik du kartus virÅ¡ija Lietuvos ir pusantro karto TelÅ¡ių apskrities rodiklius. 2011 m. Plungės rajone osteoporoze sirgo vienas iÅ¡ 100 gyventojų. Palyginti su 2007 m., tokių asmenų rajone skaičius iÅ¡augo daugiau nei 8 proc. Å ia liga dažniausiai serga vyresnio amžiaus moterys. Osteoporozė dažniau diagnozuojama mieste nei kaime gyvenantiems asmenims.

 

Kaip sužinoti, ar yra pirmųjų osteoporozės požymių?
          Tik densitometrija galima nustatyti mineralinį kaulinio audinio tankį ir iÅ¡aiÅ¡kinti osteoporozinių lūžimų rizikos laipsnį. Kaulo densimetrija yra vienintelis neinvazinis tyrimo būdas, kuriuo galima iÅ¡matuoti kaulo tvirtumą.
          Kaulų rentgenografija įmanoma nustatyti osteoporozę tada, kai kaulo masės netekta daugiau kaip 20 proc. Kaulų densitometriją reikėtų atlikti:

Osteoporozės profilaktika:

Patarimai sergantiesiems.
         Būkite atsargūs, eidami nelygiu ar slidžiu keliu, ypač sutemus, dėvėkite tik patogią avalynę žema pakulne, neslidžiu guminiu padu. Laiptai, kuriais dažnai vaikÅ¡tote, turėtų būti gerai apÅ¡viesti, su turėklais. Geriausia, kad Jūsų namuose nebūtų slenksčių, lengvai slidinėjančių kilimėlių, nereikalingų daiktų ant grindų. Reikalingiausius daiktus pasidėkite taip, kad juos imant nereikėtų lenktis, stiebtis ar lipti. Ilgiau pasėdėję ar pagulėję, kelkitės iÅ¡ lėto, kad neapsvaigtų galva. Nesidrovėkite papraÅ¡yti kitų žmonių pagalbos.
     
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija
                                                                    

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba