2013 m. spalio 28-30 dienomis Stokholme (Švedijos Karalystė) Baltijos šalių atstovams vyko tarptautinis bendradarbiavimo seminaras bei mokymai „Connecting Baltic Citizenship“. Šio renginio tikslas – suteikti žinių projektų rengėjams ir sudaryti prielaidas kvalifikuotai parengti projektų paraiškas 2014-2020 metų Europos Sąjungos programai „Europa piliečiams“ bei mokymosi projektų ir partnerysčių programai „Erasmus+“. Kaip seminaro pradžioje pajuokavo renginio koordinatorė švedė Emmy Bornemark, „…šie mokymai, trumpai tariant, skirti tam, kad ateityje nepasiklystumėte Europos Sąjungos fondų „džiunglėse“.
Renginyje dalyvavo atrinkti vietos valdžios institucijų, nevyriausybinių organizacijų, asociacijų atstovai iš Švedijos, Suomijos, Estijos, Latvijos, Lietuvos ir Vokietijos. Dalyvauti mokymuose iš Lietuvos buvo atrinktos keturios dalyvės: Plungės rajono savivaldybės administracijos Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Jonušienė, labdaros ir paramos fondo „Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras“ projektų vadovė Giedrė Šopaitė-Šilinskienė, Šėtos bendruomenės centro pirmininkė Antanida Likšienė, Lietuvos žmonių su negalia sąjungos projektų koordinatorė Vilūnė Martišauskaitė.
Seminaras vyko Europos Komisijos atstovybės Stokholme patalpose „Europos namai“. Europos Parlamento narė Anna Hedh pasveikino renginio dalyvius ir, nors Europa šiuo metu išgyvena neramų laikotarpį, pakvietė kartu veikti, spręsti ir paveikti Europos piliečių gyvenimą ir ateities perspektyvas, aktyviai dalyvaujant 2014 metų Europos Parlamento rinkimuose.
2014-2020 metų Europos Sąjungos švietimo ir mokymo programų pristatymą tęsė lektorės iš Suomijos – Eelin Hoffström ir Pia Nurmio-Perälä. Jos ne tik dėstė parengtą medžiagą, bet ir skirstė užduotis į darbo grupeles suburtiems seminaro dalyviams, kuriems reikėjo savo projektines idėjas pristatyti viešai, suorganizuoti ir „parduoti“ geriausias projektines idėjas projektų mugėje, susirasti potencialių partnerių, sudominti juos ir uždegti noru kartu rengti paraiškas. Idėjų daugybė – nuo išgyvenimo stovyklos jauniesiems nusikaltėliams Laplandijoje iki tarptautinio traukinio, vykstančio sovietinio totalitarinio režimo paliestomis vietovėmis, siekiant pagerbti režimo aukas ir sužadinti gyvą atmintį…
Pateiktų projektų idėjas, tikslus, struktūrą vertino didelę projektinę patirtį turintys ekspertai iš Švedijos, Suomijos ir Europos Komisijos Švietimo, audiovizualinės ir kultūros vykdančiosios agentūros Briuselyje (Belgijos Karalystė). Ekspertai pabrėžė, kad projektas ir jo poveikis turi būti reikšmingas ne tik jį įgyvendinančiai organizacijai, bendruomenei, šaliai, bet ir siūlė įsitikinti, ar projektas atitinka Europos Komisijos nustatytas prioritetines sritis, finansavimo programų tikslus, ar projektas pagrindžia bendrus projekto partnerių interesus aplinkos, švietimo, kultūros, sveikatos ir kitose finansuojamose srityse.
Mokymų dalyviai buvo supažindinti su Europos Sąjungos programų naujovėmis: elektroninėmis paraiškų, ataskaitų formomis, pareiškėjų registracija internete. Aktualiausi – jaunimo mokymosi, veiklos ir mobilumo projektai, o daug naudingos informacijos apie galimybes visos Europos jaunimui galima rasti internetiniame puslapyje – Europos jaunimo portale http://europa.eu/youth/lt .
Tikimasi, kad seminaro bei mokymų „Connecting Baltic Citizenship“ dalyviai įgytą patirtį sėkmingai panaudos, rengdami projektų paraiškas Europos Sąjungos programoms „Europa piliečiams“ ir „Erasmus+“, pasinaudos jų paramos galimybėmis 2014-2020 metų finansavimo laikotarpiu, o susibūręs skirtingų sektorių organizacijų atstovų ratas bendraus ir bendradarbiaus, sudarydamas erdvę naujų partnerysčių kūrimui.
Už galimybę dalyvauti renginyje dėkojame ES programos „Europa piliečiams“ Tarptautinių kultūros programų centrui ir vyr. koordinatorei Astai Visminaitei.
Informaciją parengė
Strateginio planavimo ir investicijų skyriaus vyriausioji specialistė Rasa Jonušienė
Nuotraukų autorė – labdaros ir paramos fondo „Nevyriausybinių organizacijų informacijos ir paramos centras“ projektų vadovė Giedrė Šopaitė-Šilinskienė