Mokinio kuprinė. Kokią rinktis?

2015-08-26

 

 

       Laikysenos ydos, susijusios su įvairiu stuburo iškrypimo laipsniu, šiandien mokyklinio amžiaus vaikui diagnozuojamos neretai. 2014-2015 m. m. rajono mokyklose  skeleto-raumenų sistemos sutrikimai nustatyti 716, arba 14,38 proc. sveikatą pasitikrinusių mokinių. Šis rodiklis per pastaruosius penkerius mokslo metus padidėjo daugiau nei trečdaliu. Nustatyta, kad daugiausia šių sutrikimų užregistruota 2-4 ir 6-11 klasių moksleiviams (apie 22,64 proc. pasitikrinusių šių klasių mokinių). Lyginant 2014-2015 m. m. su 2010-2011 m. m., 1,8 karto išaugo skeleto-raumenų sistemos sutrikimų skaičius pradinių klasių mokiniams.

       Įrodyta, kad per daug sveriančios ar netinkamai nešiojamos kuprinės turi įtakos kaklo, pečių, nugaros skausmams, pasunkėjusio kvėpavimo bei netaisyklingos laikysenos vystymuisi.

       Prasidėjus mokslo metams, pirmiausia reikėtų pasirūpinti tinkama kuprine. Vadovaujantis higienos norma HN 41:2003 „Mokyklinės prekės“, mokyklinės kuprinės turi būti su diržais ir rankenėle, būtinai turi būti pritvirtinti atšvaitai. Tuščios kuprinės svoris pradinių klasių moksleiviams turi būti ne didesnis kaip 700 g, aukštesniųjų klasių moksleiviams – ne didesnis kaip 1 kg. Mokyklinės kuprinės matmenys turi būti: plotis – 22–28 cm, aukštis – 30–36 cm, storis – 8–14 cm. Rinkitės mokyklinę kuprinę, turinčią du reguliuojamo ilgio plačius paminkštintus diržus, kurių plotis ne mažesnis kaip 3,5 cm. Kuprinės diržai turi būti ne trumpesni kaip 70 cm ilgio, ilgis reguliuojamas. Reguliuojami diržai leis parinkti tinkamą kuprinės padėtį, gražiai ir patogiai priglus prie stuburo linkių, platūs diržai neįsirėš vaikui į pečius. Kuprinę nešti reikia užsidėjus diržus ant abiejų pečių, o kuprinės apačia neturi būti žemiau moksleivio juosmens. Kad ji būtų patogi, praktiška ir kuo mažiau žalotų vaikus, patariama įsitikinti, ar kuprinėje ties stuburo linkiu yra minkšta pagalvėlė.

       Moksleiviui rekomenduojama nešti ne sunkesnę kaip 10 proc. savo svorio kuprinę (jei mokinys sveria apie 40 kg, jo kuprinė neturėtų viršyti 4 kg), kasdienis sunkesnės kaip 15 proc. kūno svorio kuprinės nešiojimas gali būti traktuojamas kaip rizikos veiksnys, darantis įtaką moksleivio nugaros skausmams ar stuburo pakenkimams atsirasti. Kuprinėje turi būti tik tą dieną reikalingi daiktai.

       Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuras rugsėjo 14-25 d. Plungės rajono mokyklose vykdys kuprinių svėrimo akciją. Šios akcijos tikslas – atkreipti mokinių ir jų tėvelių dėmesį į mokyklinės kuprinės svorį ir turinį bei galimą sunkios kuprinės poveikį vaiko sveikatai. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistės, dirbančios mokyklose, vertins, kokią kūno masės dalį sudaro mokinio kuprinė ir aiškins kaip tinkamai pasirūpinti savo stuburu.

 

Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija


Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba