Neleiskime sunykti „Minijos“ istorijai

2015-11-26

          Plungiškiai iki šiol turbūt mena ir geru žodžiu mini Plungėje klestėjusią liaudies kūrybos gaminių įmonę „Minija“, įkurtą 1964 metais, ir Telšių gatvėje buvusį jos filialą.

        „Minija“ būrė ne tik Plungėje, visoje Žemaitijoje, bet ir nemažai kituose Lietuvos regionuose gyvenusių tautodailės meistrų, rengė parodas, medžio drožėjų dienas Plateliuose.

        1979 metais „Minijos“ įmonėje įsteigtame muziejuje buvo eksponuojama daugiau nei septyni tūkstančiai meniškiausių ir unikaliausių šios įmonės dirbinių. Išsamios informacijos čia buvo sukaupta apie kūrybines tautodailininkų stovyklas-seminarus, medžio skulptūrų ansamblius, juos kūrusius menininkus. Daug metų muziejui vadovavo Laimutė Baltrūnaitė.

        Deja, keičiantis valdžioms, likviduojant įmonę, muziejus buvo sunaikintas, o eksponatai išdalyti kelioms institucijoms, daug kas negrįžtamai žuvo. Nemaža dalis menininkų kūrinių pateko į Žemaičių dailės muziejų. Tai žymių medžio meistrų Stanislovo Riaubos, Vytauto Ulevičiaus, Ipolito Užkurnio, Reginos ir Justino Jonušų, Vytauto Majoro, Vlado Stumbro, Antano Vaškio, Kazimiero Striaupos, Rūtos Kavaliauskienės, Vyto Jaugėlos ir kitų darbai.

        Baigiasi 2015-ieji – Lietuvos etnografinių regionų metai. Įprasmindamas gražią misiją – neleisti sunykti „Minijos“ istorijai, prisiminti mūsų krašto tautodailininkus, pasigėrėti jų išskirtiniais kūriniais – ir skatindamas bendruomeniškumo jausmą, Žemaičių dailės muziejus kviečia į buvusių liaudies kūrybos gaminių įmonės „Minija“ menininkų parodą.

        Plungiškius, turinčius etaloninių „Minijos“ gaminių (medinių suvenyrų, duoninių, druskinių, žaislų ir kt.), iki parodos atidarymo prašome atnešti (ne padovanoti) į Žemaičių dailės muziejų – juos irgi eksponuosime. Tegul kuo daugiau ir įvairesnių „Minijos“ dirbinių neleis sunykti šios įmonės istorijai ir džiugins Žemaičių dailės muziejaus lankytojus.

        Labai prašome atsiliepti kuo daugiau buvusių „Minijos“ menininkų (ar jų artimųjų), gaminusių etalonus, ir darbuotojų, galinčių suteikti kuo daugiau informacijos apie „Miniją“. Prašome skambinti telefonu 8 612 98 323 arba ateiti į muziejų (oficiną).   

          Parodos atidarymas – gruodžio 4 dieną 16 valandą.

        Maloniai kviečiame.

 

Nuotraukoje
liaudies kūrybos gaminių įmonės „Minija“ kūrybinės stovyklos uždarymas. Plateliai, 1984 m. birželio 29 d.                           
 
 
Loreta Gedeikienė,                                 
Žemaičių dailės muziejaus kultūrinės veiklos vadybininkė 
 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba