Nuo šių metų pradžios Plungės rajono savivaldybės administracija, turėjusi atsirinkti partnerį, įgyvendina Europos socialinio fondo finansuojamą projektą „Kompleksinių paslaugų teikimas bendruomeniniuose šeimos namuose“. Projekto partneriu tapo ir paslaugas plungiškiams teikti ėmėsi partnerių atranką laimėjusi viešoji įstaiga „Edukacija kitaip“. Pagal gautą finansavimą per projekto vykdymo laikotarpį – ketverius metus – būtų galima pagalbą suteikti 267 asmenims. Tačiau projekto vykdytojai įsipareigojo, kad paslaugos bus suteiktos ne mažiau nei 588 Plungės miesto ir rajono gyventojams. Kiekvienas paslaugos gavėjas turi užpildyti dalyvio anketą ir, nors jis gali dalyvauti įvairiose projekto veiklose, tačiau fiksuojamas tik kaip vienas unikalus dalyvis.
Susirinkusiesiems projektą pirmiausia pristatė jo vadovė, Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus vedėja Genovaitė Vasylienė. Vedėja užsiminė, kad rajone tikrai yra šeimų ir asmenų, kurie susiduria su vaikų auklėjimo problemomis, asmeninių santykių krizėmis ir kitokiomis negandomis. Tad pernai, kai Socialinės apsaugos ir darbo ministerija paskelbė konkursą, ilgai nesvarsčius buvo aišku, kad kompleksinės paslaugos plungiškiams iš tikrųjų reikalingos ir kad jas būtų galima teikti įsteigus Bendruomeninius šeimos namus. Vedėjos nuomone, projektas sparčiai įsibėgėja, plungiškiai jau naudojasi teikiamomis paslaugomis.
Bendruomeniniai šeimos namai įsikūrę Žemaičių dailės muziejui priklausančioje oficinoje, Parko g. 3B. Tačiau veikla vykdoma ir seniūnijose, bendruomenėse. Grupiniai užsiėmimai vyko Plungės krizių centre, Karklėnų bibliotekoje, Žemaitijos televizijoje, Kulių bendruomenėje. Vėliau – Plateliuose, Žemaičių Kalvarijoje, Prūsaliuose, Šateikiuose. Individualūs psichologo ir tvėystės įgūdžių užsiėmimai vyksta ir klientų namuose.
Bendruomeniniai šeimos namai dirba vieno langelio principu ir prie gyventojų poreikių pritaikytu darbo laiku. Visi užsiėmimai planuojami mėnesį į priekį, kai su agentūra suderinamas darbo planas, tačiau būna situacijų, kai pagalbos reikia tuoj pat. Visais atvejais stengiamasi padėti visiems besikreipiantiesiems.
Projekto pristatymo metu jo vykdytojai už pagalbą rengiant projektą, o paskui renkant pirmąsias grupes dėkojo daug padėjusiems Savivaldybės administracijos Socialinės paramos, Strateginio planavimo ir investicijų, Buhalterinės apskaitos skyriams, Karklėnų bibliotekininkei Irenai Laurinkienei, Žemaitijos televizijos direktoriui Algirdui Šimkevičiui, Plungės krizių centro direktoriui Gintarui Armaliui, Kulių gimnazijos direktoriui Leonui Pečkauskui, Stalgėnų seniūnui Arūnui Jurkui.
Nuo metų pradžios projekto dalyvių anketas užpildė ir paslaugas gavo ar gauna 225 žmonės. Jų iki 24 m. amžiaus buvo 27, 25–44 m. – 68, 45–54 m. – 39, 55–64 m. – 29, vyresnių nei 65 m. – 15, vaikų iki 14 m. – 47. Fiksuojamas ir dalyvių užimtumas, išsilavinimas, priklausymas socialinės rizikos grupėms ir kt. Tarp jų – 95 dirbantys ir 31 bedarbis, vienas – neturintis jokio išsilavinimo, 69 – turintys aukštojo mokslo diplomus. 18 yra neįgalūs, 9 neturi gyvenamosios vietos, 28 priklauso kitoms socialinės rizikos grupėms ir kt.
Galime pasidžiaugti, kad pagal šią programą projektus agentūrai turėjo parengti visos 60 savivaldybių, tačiau sutartys kol kas pasirašytos tik su penkiolika. Plungės rajono savivaldybė paraišką pateikė laiku – 2016 m. lapkričio 3 d., sutartis pasirašyta gruodžio 16 d.
Per šį laikotarpį populiariausios psichologinės konsultacijos ir sociokultūrinės paslaugos, skirtos šeimoms, siekiančioms įveikti socialinę atskirtį, norinčioms bendrauti, kartu leisti laisvalaikį, užsiimti mėgstama veikla.
Kovo mėnesį Žemaičių Kalvarijoje, Plateliuose ir Plungėje suburtos dar 3 naujos tėvystės įgūdžių ugdymo grupės, kurios mokysis valdyti konfliktus, finansinio raštingumo pagrindų, bendravimo su „dygliuoto“ amžiaus paaugliai ir kt. Labai patogu įvairiose veiklose dalyvauti tėveliams, auginantiems ikimokyklinio amžiaus vaikus: du kartus per savaitę po keturias valandas tėvai, dalyvaujantys užsiėmimuose, gali 3–7 metų amžiaus vaikus palikti užimtumo specialistui.
Projekto vykdytojus ir dalyvius sveikino Seimo narys Jurgis Razma, Seimo nario Jono Varkalio padėjėjas Algirdas Pečiulis, Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojas Česlovas Kerpauskas.
Sulaukta ir projekto dalyvių padėkų. Ponia Jurgita į savo jautrią kalbą sudėjo tai, ką tenka išgyventi šeimoms, kai kurį nors narį pakerta netikėta liga: „Tuomet tenka daug kur nuvažiuoti, mokytis iš naujo gyventi ir net nustebti, kad taip ilgai ir toli ieškota pagalba gali būti čia pat“.
Norintys dalyvauti projekto veiklose gali užsukti į Bendruomeninius šeimos namus, esančius Parko g. 3B, arba rašyti laiškus el. p. edukacijakitaip@gmail.com, arba tiesiog paskambinti tel. 8 604 81 871, arba pamėgti socialinio tinkle Facebooc puslapį Edukacija kitaip
Viešosios įstaigos „Edukacija kitaip“ inf.
Sauliaus Narkaus nuotrauka