Rezonuodama su 8-ąja Pasaulio žemaičių dailės paroda „Prisimenant Žemaitiją“, Vieno kūrinio galerija (1KG) pristato įsimintiną talentą Praną Griušį ir jo 2020 metais užbaigtą kūrinį „Žemaitijos tūkstantmečio pabaigtuvės“. Paveikslo reprodukciją galima apžiūrėti visą parą viešojoje erdvėje Senamiesčio aikštė 5A (Plungė) nuo rugpjūčio 22 d., dešimtos valandos ryto iki rugsėjo 20 d. vakaro. Pristatymą organizuoja Kleopo draugija, bendradarbiaudama su VšĮ „Vandens bokštas“. Galerijos veiklą iš dalies remia Lietuvos kultūros taryba (Tolygios raidos programa).
Pranas Griušys savo tapyboje propaguoja magišką foto realizmą. Jis nevengia iliuzionistinio paveikslo trompe l’œil stilistikos, o šiuo atveju žiūrovams pateikia dar ir švelnios ironijos dozę, kuri subtiliai pulsuoja žemaitiškos tapatybės tematika. Meistriškai varijuodamas simboliniu turiniu, autorius sugeba susikoncentruoti į estetiškai abstrakčius akmeninio zoologijos sodo mūro šviesos ir tamsos niuansus, kurių išryškinimui nepagaili nei laiko, nei energijos. Čia profesionaliai užmaskuotos subtilybės, būdamos per daug akivaizdžios ir pirmaplanės, pasidaro tiesiog nebepastebimos. Ideologiškai angažuoto žiūrovo matyme jos pasislepia pačioje matomiausioje vietoje. Žiūrėdami į kūrinį mes atpažįstame paveikslą paveiksle ir tiesiog nebeieškome kitų paveikslų, kurie užkrauna šį kūrinį daugiasluoksniu matymu.
Kaip teigė ekspozicijos organizatorius Juozas Laivys, gaila, kad nepavyko atsivežti šio kūrinio originalo ir tenka rodyti tik jo reprodukciją. Tai puikus darbas, kuris galėtų būti kompetentingai reflektuojamas įvairiuose kontekstuose, yra vertas žemaitiškos dailės muziejinio laureato vardo ar bent jau publikos prizo nominacijos. Tačiau realybė ir realizmas visada yra toks, koks yra, todėl „Atšventusių meškų paveikslą“, kaip jį elektroniniame laiške pavadino pats autorius, siūloma perskaityti ne tik kaip nusistovėjusią heraldiką, bet ir kaip daugiaprasmį hieroglifą.
Kleopo draugijos inf.