www.lrp.lt nuotrauka |
Lietuvos Respublikos Prezidentas Gitanas Nausėda ketvirtadienį dirbo Plungėje. Prezidentas Mykolo Oginskio rūmuose susitiko su Plungės rajono savivaldybės meru Audriumi Klišoniu, Rietavo savivaldybės meru Antanu Černeckiu, Mažeikių rajono savivaldybės meru Vidmantu Macevičiumi, Telšių rajono savivaldybės meru Kęstučiu Gusarovu.
Prezidento ir jo patarėjų susitikime su Plungės, Telšių, Mažeikių ir Rietavo rajonų merais aptarti visam regionui aktualūs klausimai, kalbėta apie valstybės funkcijų ir savivaldybės įmonių centralizavimo, Lietuvos ir užsienio investicijų pritraukimo į regioną, energetikos, transporto, žemės ūkio, kultūros, švietimo, paveldosaugos bei kitomis temomis.
Po šio susitikimo kalbėdamas su žiniasklaidos atstovais Prezidentas išreiškė nuomonę, kad centrinė Lietuvos valdžia Vilniuje per menkai įsiklauso į savivaldybių poreikius, todėl problemos, su kuriomis susiduria regionai, pasikartoja.
„Tai, ką išgirdome susitikimų metu, mes, grįžę į Vilnių, inventorizuosim, užfiksuosim ir pasiūlysime sprendimo būdus. Šiandien paskatinau savivaldybių merus ne tik tikėtis, kad mes jiems visas idėjas sugeneruosim, bet ir patiems savo idėjas teikti mums“, – pažymėjo Prezidentas.
Plungės rajono savivaldybės meras A. Klišonis įvardijo, kad su Prezidentu kalbėjo apie Nacionalinės žemės tarnybos veiklą ir žemės nuosavybės klausimus, taip pat atkreipė Prezidento dėmesį, kad savivaldybės priverstos be jokios kompensacijos investuoti į ESO ar IGNITIS tinklus, kalbėjo, jog užtruko derybų procesas su „Lietuvos geležinkeliais“ dėl geležinkelio atšakos į Plungės miesto pramonės rajoną atstatymo. A. Klišonis Prezidentui išreiškė pageidavimą, kad iš Plungės iškeliavusios ir kitų muziejų fondus papildžiusios kultūros paveldo vertybės būtų sugrąžintos, kad jomis galėtų džiaugtis Mykolo Oginskio dvare įsikūrusio Žemaičių dailės muziejaus lankytojai.
Vizitą Plungės rajono savivaldybėje Prezidentas tęsė apsilankymas prie Platelių esančiame memoriale, skirtame Lietuvos žydų bendruomenėms ir garsiems litvakams atminti. Vėliau šalies vadovas Alsėdžiuose padėjo gėlių ant signataro Stanislovo Narutavičiaus kapo ir signataro vardu pavadintoje gimnazijoje susitiko su gimnazijos ir čia atvykusių bendruomenių nariais.
Mykolo Oginskio rūmuose taip pat įvyko Plungės rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Mindaugo Kauno, Rietavo savivaldybės administracijos direktoriaus Vytauto Dičiūno, Mažeikių rajono savivaldybės administracijos direktorės Laimos Nagienės ir Telšių rajono savivaldybės administracijos direktoriaus Imanto Motiejūno susitikimas su Prezidento kanceliarijos kanclere Alge Budryte ir jos padėjėju Tomu Stončiumi, Prezidento patarėja teisės klausimais Jūrate Šoviene, Prezidento patarėja vidaus politikos klausimais Rėda Brandišauskiene, Prezidento patarėju nacionalinio saugumo klausimais Dariumi Kuliešiumi, Prezidento patarėju aplinkos ir infrastruktūros klausimais Nerijumi Kaučiku bei Prezidento vyriausiuoju patarėju Jonu Vytautu Žuku.
Savivaldybių direktoriai atkreipė Prezidento komandos narių dėmesį į Užimtumo didinimo programą, kurios pagalba galima sukurti tik laikiną darbo vietą. Direktoriai taip pat išreiškė mintį, kad gaunantys socialinę pašalpą asmenys visgi turėtų atlikti visuomenei naudingą darbą, kad valstybėje mokesčių mokėtojų pinigais nebūtų auginama tinginių, gyvenančių iš socialinių pašalpų, karta. Buvo paliesta ir aplinkos apsaugos tarnybų tema, atkreiptas dėmesys, kad aplinkosaugininkai nepakankamai pastangų skiria galimų aplinkos taršos atvejų prevencijai. Kalbėta, jog kiekvienais metais savivaldybėms priskiriama vis daugiau švietimo sistemos funkcijų, kurioms įgyvendinti trūksta finansavimo. Direktoriai kalbėjo, jog nepritaria idėjai regionuose optimizuoti gydymo įstaigų tinklą, paliekant tik slaugos skyrius.
Ilgiau diskutuota apie Savivaldybėse vykdomus viešuosius pirkimus. Prezidento komanda siūlo naują modelį: savivaldybėje arba visame regione steigti vieną tuo užsiimančią perkančią organizaciją, kuri vykdytų pirkimus visoms biudžetinėms įstaigoms, taip pat supaprastinti mažos vertės (iki 3 tūkst. eurų) pirkimų tvarką bei standartizuoti dalį pirkimų.
Kita paliesta tema, kurią pasiūlė M. Kaunas, – dėl vėjo jėgainių statybos aiškesnio teisinio reglamentavimo ir didesnės finansinės grąžos ne tik žemės valdos, kuriame stovės jėgainė, šeimininkui, bet ir tos vietovės bendruomenei bei savivaldybei.
Taip pat kalbėta ir apie savivaldybėms organizuoti pavestą keleivių vežimo paslaugą, kuri tampa socialiniu reiškiniu, dotuojamu iš Savivaldybės biudžeto. Linkstama prie minties keleivius miesto ir priemiesčio maršrutais vežti nemokamai.
Sausio 16 dieną Plungėje įvyko ir daugiau susitikimų su Prezidento G. Nausėdos patarėjų komanda. Tikslinėse auditorijose kalbėta apie paveldo saugojimą, socialinę piniginę paramą ir socialinių paslaugų sistemas savivaldybėse. Vyko susitikimai su ūkininkais, su mokyklų vadovais ir savivaldybių švietimo skyrių atstovais, su Plungės rajono savivaldybės sporto taryba. Į susitikimą buvo pakviesti teismų atstovai, Regioninė kultūros taryba, verslininkai, NVO atstovai, meno kūrėjai.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.