Plungės rajone nemažą gyventojų dalį (26,4 proc.) sudaro pagyvenę ir neįgalūs asmenys, kuriems reikalingos socialinės paslaugos.
Savivaldybės administracijos Socialinės paramos skyriaus specialistai siekia didinti gyventojams socialinių paslaugų prieinamumą: plėsti paslaugas senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims, jų šeimoms, kurti ir plėtoti bendruomenines socialines paslaugas vaikams, likusiems be tėvų globos, teikti kompleksines paslaugas kitoms gyventojų grupėms.
2021 metų pradžioje Plungės rajono savivaldybėje gyveno 32 627 gyventojai, deja, Civilinės metrikacijos skyriaus duomenimis, per metus mirė 568 asmenys, o gimė 343 kūdikiai. Toks vaikų gimstamumas ir dėl koronaviruso padidėjęs žmonių mirtingumas turi įtakos bendram gyventojų skaičiui. Teikdama gyventojams socialines paslaugas Savivaldybė privalo atsižvelgti į visuomenės senėjimą, žmonių negalią, emigraciją, taip pat – socialinės rizikos veiksnius, nedarbą.
Visuomenė sensta. Savivaldybėje 2016-2019 metais demografinis senatvės koeficientas augo, tačiau buvo mažesnis už Lietuvos Respublikos vidurkį, nuo 2020 m. šis koeficientas lygus Lietuvos vidurkiui, todėl savivaldybėje auga socialinių paslaugų poreikis vyresnio amžiaus asmenims.
Neįgalieji ir pensinio amžiaus asmenys – tai viena labiausiai pažeidžiamų asmenų grupių. Tokius žmones reikia skatinti palaikyti ryšius su visuomene, įveikti socialinę atskirtį nepaisant turimos negalios. Žmonėms su negalia teikiamos socialinės priežiūros ir socialinės globos paslaugos, aprūpinama techninės pagalbos priemonėmis, jų poreikiams pritaikomas gyvenamasis būstas.
Neįgaliųjų ir pensinio amžiaus asmenų skaičius rajone nuolat kinta. Įstatymo nustatyta tvarka įvertinami jų specialieji poreikiai socialinėms paslaugoms gauti, nustatomi poreikių lygiai. Nustačius specialiuosius poreikius, asmenims paskiriamos ir mokamos tikslinės išlaidų kompensacijos (pvz., 2020 m. 1 360 asmenų buvo išmokėta 2 624 983 Eur tikslinių išlaidų kompensacijų iš valstybės biudžeto lėšų).
Kinta ir šeimų ar asmenų, patiriančių socialinę atskirtį, skaičius: 2018 m. 195 šeimose augo 404 vaikai, 2019 m. 175 šeimose augo 361 vaikas, 2020 m. 183 šeimose augo 345 vaikai. Akivaizdu, kad visuomenė daugiau dėmesio atkreipia į problemų turinčias šeimas, kuriose auga vaikai. Darbą su socialinę riziką patiriančiomis šeimomis Plungės rajono savivaldybėje koordinuoja atvejo vadybininkai, dirbantys Plungės socialinių paslaugų centre.
Plungės rajono savivaldybėje registruotų bedarbių ir darbingo amžiaus asmenų santykis taip pat yra didesnis nei vidutiniškai Lietuvoje. Nedarbas siejamas su asmens mažomis pajamomis, negebėjimu apsirūpinti pirmos būtinybės ir kitomis prekėmis, apmokėti mokesčių, sveikatos draudimo nebuvimu. Mažas pajamas gaunantiems asmenims mokamos socialinės pašalpos. Socialinė pašalpa skiriama ne tik bedarbiams, ją taip pat gavo ir dalis dirbančių šeimų, kai gaunamų pajamų dydis mažesnis nei valstybės remiamų pajamų dydis.
Plungės rajono savivaldybėje socialines paslaugas teikia savivaldybės biudžetinės įtaigos, viešosios įstaigos ir nevyriausybinės organizacijos: vyksta vaikų globos namų pertvarka, teikiama pagalbos į namus paslauga senyvo amžiaus ir neįgaliems asmenims, apgyvendinimo krizių centre paslauga, slaugos ir socialinės globos namuose paslauga, socialinės globos ir kitos paslaugos tėvų globos netekusiems vaikams. Vaikų globėjams (rūpintojams) taip pat teikiama pagalba pagal GIMK programą. Savivaldybė dalyvauja Europos pagalbos labiausiai skurstantiems asmenims fondo projekte ir „Maisto banko“ akcijose.
2021 metais Plungės rajono savivaldybė iš savo biudžeto lėšų socialinėms paslaugoms teikti planavo skirti 1 725 784 Eur Savivaldybės biudžeto lėšų. Ši suma tik minimaliai patenkino augantį socialinių paslaugų poreikį.
Kalbant apie socialinių paslaugų plėtros viziją Savivaldybėje ateityje, bus siekiama sukurti tokį paslaugų tinklą, kad kuo daugiau asmenų gautų paslaugas savo bendruomenėje. Tikimasi, kad mažiau vaikų liks be tėvų globos, visoms socialinę riziką patiriančioms šeimoms bus teikiamos kokybiškos socialinių įgūdžių ugdymo paslaugos, teikiama intensyvi krizių įveikimo pagalba, skatinamas bendradarbiavimas su nevyriausybinių organizacijų ir seniūnijų bendruomenėmis. Ne paskutinėje vietoje – siekis aukštesnės socialinių darbuotojų kvalifikacijos, skatinimas semtis naudingų darbo žinių, įgūdžių.
Pasak Socialinės paramos skyriaus vedėjos Jolantos Puidokienės, svarbu, teikiant socialines paslaugas, dirbti komandoje – Savivaldybei labai svarbus grįžtamasis ryšys. Gyventojų prašome įvertinti gaunamų socialinių paslaugų kokybę, teikti pasiūlymus paslaugoms identifikuoti. Tai galima padaryti Savivaldybės internetinėje svetainėje adresu /go.php/lit/Socialiniai-reikalai-33. Gautų duomenų analizė padės Savivaldybei planuoti ir užtikrinti socialinių paslaugų kokybės kontrolę.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.