Vasario 15 dieną Plungės viešoji biblioteka kartu su „Pilaitės“ klubo nariais pakvietė į renginį, skirtą Valstybės atkūrimo dienai paminėti, kurį Maironio sueiliuotu kūriniu „Lietuva brangi“ pradėjo bibliotekos bičiulė Rūta Černeckienė su savo krikšto dukra Vilija Mikštaite (mecosopranas).
Iš Kulių kilęs, šiuo metu Telšiuose gyvenantis kraštietis kolekcionierius Antanas Papievis bibliotekoje surengė vienos dienos parodą „Lietuvos eurai“ ir papasakojo susirinkusiesiems apie savo pomėgį ir šios parodos kolekciją. Pirmiausia – apie sukauptus kuriamų lietuviškų eurų prototipus, taip pat atkreipė dėmesį į progines, lietuviška simbolika padabintas monetas, kurios gali būti įvairių nominalų, o kai kurių (pvz. – 1,5 euro) net nėra masinėje apyvartoje, nes jas išgraibsto kolekcininkai. Pasak A. Papievio, jo kolekcijoje – visos 2015-2021 metais nukaltos lietuviškos euro monetos, paskutinė moneta skirta pasakai „Zuikis puikis“.
A. Papievis papasakojo, kad kolekcionuoja nuo vaikystės: iš pradžių – saldainių popierėlius, po to – atvirutes ir lietuviškus pašto ženklus. Pirmąją parodą, kurioje eksponuoti litai, Plungės viešojoje bibliotekoje surengė prieš porą metų. Europos dienos proga galėtų surengti ir dar vieną – Europos šalių euro monetų – parodą Plungėje.
Susirinkusiesiems plungiškių gerai pažįstami mokytojai Danutė Ardavičienė ir Bronius Pocius pristatė naujai išleistą Maironio knygą „Lietuvos istorija“.
Maironio parašyta knyga „Lietuvos istorija“ buvo išleista 1906 metais – knygos turinys atspindėjo to meto tautos dvasią. Iš šios knygos buvo mokomasi istorijos, kol 1911 metais Antanas Alekna išleido naują vadovėlį, kurį 1936 m. pakeitė Adolfo Šapokos istorija.
D. Ardavičienė papasakojo, kad jai, anuomet jaunai mokytojai, Šateikiuose mokytojas Romanas Gedvilas perdavė seną, nutrintais viršeliais, „nuskaitytais“ pageltusiais puslapiais knygą – „Lietuvos istorija“, kurios autorius – Maironis! „Gal tu ją kada išleisi?“ – pasakė.
Pandemijos laikotarpiu D. Ardavičienė perrinko tai, kad „Lietuvos istorijoje“ buvo parašyta, kai kur truputį pataisė kalbos stilių. Naujos knygos leidybą parėmė Plungiškių draugija, kurios prezidentas Liudas Skierus pažymėjo, jog ši draugija tęsia šviesaus atminimo Bronislovo Lubio pradėtą filantropinę veiklą.
Naujo leidimo Maironio „Lietuvos istorija“ dar tebekvepia spaustuvės dažais. Įžvalgomis apie Maironio rašytą Lietuvos istoriją pasidalino B. Pocius. Papasakojo, kad Maironis nuo pilnametystės ėmė rinkti istorinę medžiagą, pasivadinęs Zanavyku. Pirmųjų jo leistų rinkinių neišliko, 1903 m. Tilžėje buvo atspausdintas antras leidinys, o 1906 metais Petrapilyje – „Lietuvos istorija“, kurios egzempliorius ir pateko į D. Ardavičienės rankas.
Valstybės dienos atkūrimo proga buvo prisiminti Maironio priesakai nepamiršti tautiškumo ir dirbti savo Tėvynei.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.