Plungės r. Žemaičių Kalvarijos Motiejaus Valančiaus gimnazija laimėjo tarptautinį KA122 Erasmus+ mobilumo projektą, todėl 2023 m. spalio 21–28 d. grupė gimnazijos mokytojų dalyvavo mokymuose Portugalijoje, Porto mieste, ir gilinosi į temą „Specialiųjų poreikių vaikų ir vaikų su negalia ugdymas klasėje“.
Šiuolaikinė mokykla privalo sudaryti palankias sąlygas kiekvienam mokiniui ugdytis pagal jų poreikius ir galimybes bendrojo ugdymo mokyklose, todėl buvo kreiptasi į ugdymo įstaigas ir mokymo centrus, turinčius tarptautinės patirties dirbant su specialiųjų poreikių vaikais ir teikiančius programą įtraukties tema. Anglų kalbos mokytoja Daiva Katkuvienė ir spec. pedagogė Vitalija Rudzevičienė teikė paraišką ir laimėjo projektą. Kursuose dalyvavo tiek gimnazijos mokytojai, tiek pagalbos mokiniui specialistai: direktorė Rasa Pakalniškienė, anglų k. mokytoja Daiva Katkuvienė, spec. pedagogė Vitalija Rudzevičienė, istorijos mokytoja Monika Simaitienė, fizinio ugdymo mokytojas Stasys Krasauskas, pradinių klasių mokytoja Irena Taujenienė, lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laima Smulkienė, socialinė pedagogė Gitana Jurčienė, mokytojo padėjėja Ilona Janušienė.
Dalyvavimu projekte buvo siekiama gilinti mokyklos bendruomenės narių kompetencijas įtraukiojo ugdymo srityje, tobulinti anglų kalbos žinias, plėsti kultūrinį akiratį. Kursų programą sudarė paskaitos ir pažintinis turas po Porto miestą. Paskaitų metu dalyviai gilino teorines žinias bei praktinius įgūdžius dirbant su specialiųjų poreikių ir negalią turinčiais vaikais. Tarptautiniame projekte dalyvavo kolegės iš Estijos bei Lenkijos. Buvo įdomu išgirsti minėtų šalių patirtį dirbant įtraukiojo ugdymo srityje bei palyginti su savo šalies ir mokyklos patirtimi.
Projekto dalyviams neišdildomą įspūdį paliko Portas. Portas – antrasis pagal dydį Portugalijos miestas, įsikūręs šalia Atlanto vandenyno. Miestas, davęs pavadinimą visai šaliai, žavingas tiek didžiuliu senamiesčiu, tiek milžiniškais moderniais pastatais. Kiekvieno turisto akį patraukia didingos bažnyčios, azulejomis dekoruoti pakrantės gyvenamieji pastatai, siauros gatvelės, spalvinga ir judri Duero upės krantinė, gigantiški tiltai, jungiantys Portą su Vila Nova de Gajos miestu. Dalyviai susipažino ir su portugalų virtuve, ragavo tradicinių patiekalų. Norėtųsi dar kartą sugrįžti į Portugaliją ir aplankyti Lisaboną bei kitus miestus, labiau susipažinti su šalies švietimo sistema apsilankant švietimo įstaigose.
Tarptautinis „Erasmus+“ projektas sudarė galimybę kiekvienam dalyviui kelti savo kvalifikaciją, pažinti kitos šalies kultūrą. Intensyvus aštuonių dienų projektas leido patirti kolegų savitarpio supratimą bei pagalbą, kursų metu sustiprėjo tarpasmeninis bendravimas, plėtėsi tolerancijos ribos. Tikimės, kad mūsų mokykla ir ateityje dalyvaus pasirinktuose mokymuose užsienio šalyse.
Lietuvių kalbos ir literatūros mokytoja Laima Smulkienė