Rugsėjo 6 dieną Plungės savivaldybėje lankėsi Europos sertifikuota psichologė Valija Šap, kuri yra Savižudybių prevencijos iniciatyvos įgyvendinimo Kupiškio rajone darbo grupės koordinatorė. Susirinkusiai darbuotojų auditorijai iš Plungės savivaldybės administracijos, rajono policijos komisariato, sveikatos, švietimo, socialinių įstaigų ji papasakojo apie Kupiškyje veikiantį algoritmą, kaip atpažinti savižudybės riziką, nustatyti jos laipsnį, suteikti pirmą pagalbą, nukreipti pas specialistą minčių apie savižudybę kamuojamą žmogų.
Psichologė V. Šap buvo iniciatorė sukurti Kupiškiui pritaikytą savižudybių prevencijos modelį. Kupiškis prieš keliolika metų iš kitų Lietuvos savivaldybių išsiskyrė tuo, kad jame gyvenimą savižudybe baigdavo dvigubai daugiau žmonių, nei paskaičiuotas statistinis Lietuvos vidurkis.
Po ilgų paruošiamųjų darbų 2015 metų vasarį Kupiškio savivaldybės taryba patvirtino reagavimo į savižudybę modelį, kurio pavyzdį netrukus panoro perimti Kaišiadorių, Kelmės ir kitos savivaldybės.
„Savižudybė yra kaip ledkalnio viršūnė, o kiek po ja telpa skausmo! Kai ėmėme platinti skrajutes apie teikiamą pagalbą, mūsų sistema tiesiog užsikimšo. Lengviausia, aišku, nieko nedaryti, tačiau pradėjus – šulinys neišsemiamas, tačiau manau, kad visuomenėje turime vienas kitam padėti, palaikyti. Mes visi vienaip ar kitaip esame paliesti savižudybės, taip pat savo giminėje visi turime bent po vieną alkoholiką… Norint jiems padėti turime kalbėti viena kalba, pagal vieną bendrą algoritmą. Pagalbos komandoje kiekvienas narys turi žinoti savo funkciją. Kupiškyje, jei grėsmė didelė, psichiatras pacientą priima be eilės. Krizės ištiktas žmogus nepaliekamas vienas, o perduodamas iš rankų į rankas“, – kalbėjo V. Šap.
Pirmieji savižudybės prevencijos žingsniai jau žengti ir Plungėje – 98 specialistai išklausė dviejų dienų mokymus. Kaip padėti sau ir kitiems esant savižudybės krizėje galima sužinoti svetainėje tuesi.lt
„Kai žmogus kalba apie savižudybę – visada tikėk! Jei ir nekalba, bet užgriuvo problemos, raktiniai žodžiai žmogui yra pasiūlymas nueiti pasitarti, pasikalbėti, pasidalinti mintimis, kurios slegia. Jei per metus išgelbsti nors vieną žmogų – verta dirbti!“ – pažymėjo psichologė V. Šap.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.