Birželio 29 dieną Plungės rajono savivaldybėje vyko rajono vadovų, žemės ūkio specialistų ir ūkininkų susitikimas su žemės ūkio ministru Giedriumi Surpliu ir Nacionalinės mokėjimo agentūros prie Žemės ūkio ministerijos l.e.p. direktoriumi Vaidu Timinsku, Žemės ūkio paramos departamento direktore Enrika Raibyte, Nacionalinės žemės tarnybos direktoriumi Laimonu Čiaku, kitais atsakingais specialistais.
Nacionalinės žemės tarnybos direktorius L. Čiakas, lydimas rajono vadovų ir Savivaldybės administracijos specialistų, apžiūrėjo Plungės jūros pakrantes ir miesto pramoninę teritoriją.
Po to savivaldybės salėje rajono ūkininkams buvo pristatyta Lietuvos kaimo plėtros 2014-2020 metų programos priemonė „Parama žemės ūkio vandentvarkai“, kalbėta apie melioracijos asociacijų įkūrimo naudą vietos ūkininkams.
Susitikimo metu apžvelgtos melioracijos darbų perspektyvos. Pastaraisiais metais valstybės parama melioracijai sumažėjo, todėl nei valstybės lėšų, nei ES paramos lėšų melioracijos įrenginiams atnaujinti ir tvarkyti nebeužtenka, o bendra melioracijos sistemų būklė kasmet prastėja. Daugelis melioracijos sistemų Lietuvoje įrengtos prieš 50 ir daugiau metų, todėl nenuostabu, kad apskritus metus turinčios veikti sistemos nebefunkcionuoja taip, kaip turėtų.
Kalbėta ir apie asociacijų kūrimą, jų istoriją bei naudą. Akcentuota, kad vis dar yra galimybė už didžią dalį darbų gauti ES struktūrinių fondų lėšas. Plungės rajone įsikūrusios trys asociacijos pateikė paraiškas pagal KPP 2014-2020 m. programos priemonę „Parama žemės ūkio vandentvarkai“ ir gavo paramą.
2017 metais melioracijos sistemų naudotojų asociacijos „Alksnos“ bei „Ajerynė“ Žemaičių Kalvarijos seniūnijoje pradėjo vykdyti Varduvos upės baseino griovių rekonstravimo darbus. Savivaldybė prie šių dviejų projektų Savivaldybės tarybos sprendimu prisideda 15 proc. projekto vertės (51 809,55 Eur).
2016 metais susikūrusi melioracijos statinių naudotojų asociacija „Žalioji Liepupė“, tais pačiais metais teikusi prašymą paramai gauti, paramą gavo tik 2017 metais. Projekto vertė – 378 811,14 Eur. Pagal projektą bus rekonstruojami melioracijos įrenginiai Šateikių ir Didvyčių kadastro vietovėse esančių asociacijos narių žemėse. Savivaldybė prie šio projekto įgyvendinimo prisideda 10 proc. (37 881,14 Eur).
Pasikalbėjęs su rajono vadovais žemės ūkio ministras G. Surplys Savivaldybės administracijos didžiojoje salėje susitiko su vietos ūkininkais. Informavo, jog nori kuo greičiau suburti dvi darbo grupes: dėl ES paramos Lietuvos žemės ūkiui ir dėl strategijos, kokiomis kryptimis plėtoti žemės ūkį Lietuvos regionuose.
„Jei Dzūkijoje smėlynai, tai rugiai neauga, gal ir neauginkime jų ten? Jeigu iš dešimties karvių negalima išgyventi, tai gal nevarkime ir imkimės kitos veiklos? Dirbkime gaspadoriškai“, – kalbėjo žemės ūkio ministras.
Su ūkininkais kalbėta apie sausrą, dėl kurios nukentėjo ir Plungės rajono ūkiai. Nors sausra mūsų rajone kritinės ribos nepasiekė, ministras ragino viską fiksuoti, kad būtų galima įrodyti nuostolius. Susitikime dalyvavęs l. e. p. Nacionalinės mokėjimo agentūros vadovas V. Timinskas informavo, kad pareiškėjai turėtų agentūrai parašyti raštą, kokių nuostolių tikisi ir kokių įsipareigojimų negalės įvykdyti.
„Nukentėjusiems paramos iš valstybės nebus, bet nebus ir sankcijų“, – paprastai susidariusią padėtį apibūdino ministras.
Meras A. Klišonis pasidžiaugė, kad susitikimas su žemės ūkio ministru ir jo komanda buvo produktyvus ir, naudodamasis proga, paprašė ūkininkų atkreipti dėmesį į piktžolėmis apaugusias pakeles.
„Jei norime gyventi kaip Vokietijoje, pas mus turi būti tvarka. Negalime jūsų priversti, tačiau geranoriškai prašome padaryti gerą darbą ir nupjauti pakelės žolę“, – ragino meras.
Vizitą Plungėje žemės ūkio ministras tęsė susitikimu su Nepalankių ūkininkauti žemės naudotojų asociacijos nariais, lankėsi Linos ir Donato Šleinių bei brolių Pauliaus ir Gedimino Bartkevičių ūkiuose.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.