Apie saugų bepiločių orlaivių naudojimą

2024-12-16
Skrendantis dronas
Pexels nuotr.

Atsižvelgiant į didėjantį bepiločių orlaivių naudojimą ypač švenčių laikotarpiu, Transporto kompetencijų agentūra (toliau – Agentūra), vykdydama Aviacijos įstatymo1 6 str. pavestas skrydžių saugos priežiūros įstaigos funkcijas, informuoja apie galiojančius skrydžių saugos standartus siekiant užtikrinti saugų bepiločių orlaivių naudojimą.

Agentūra atkreipia dėmesį, kad ES valstybės narėse galioja vieninga bepiločių orlaivių naudojimo tvarka ir taisyklės, kurios nustatytos 2019 m. gegužės 24 d. Komisijos įgyvendinimo reglamente (ES) 2019/947 „Dėl bepiločių orlaivių naudojimo taisyklių ir tvarkos“.

Pastaruoju metu vis daugiau pastebima, kad renginių metu bepiločiai orlaiviai naudojami įvairioms funkcijoms: filmavimui, fotografavimui, tiesioginiam vaizdo transliavimui iš oro ir pan. Vykdomi bepiločių orlaivių skrydžiai dažniausiai patenka į dvi populiariausias kategorijas – „atvirąją“ ir „specialiąją“. Agentūra pažymi, kad esminis skirtumas yra tai, jog skrydžių vykdymas bepiločiu orlaiviu pagal atvirosios kategorijos sąlygas virš žmonių susibūrimo vietų yra draudžiamas.

Kai nesilaikoma bent vieno iš atvirosios kategorijos skrydžiams taikytino reikalavimo, bepiločio orlaivio skrydis patenka į specialiąją kategoriją. Agentūra atkreipia dėmesį, kad bepiločio orlaivio naudotojas ne vėliau kaip prieš 30 kalendorinių dienų iki numatomų specialiosios kategorijos skrydžių pradžios privalo pateikti Agentūrai nustatytos formos prašymą, kartu su reikiamais duomenimis ir dokumentais ir vykdyti skrydį pagal specialiajai kategorijai taikytinas sąlygas galima tik tada, kai yra gautas Agentūros išduotas naudojimo leidimas.

Agentūra atkreipia dėmesį, kad bepiločių orlaivių skrydžių metu gali kilti techninių problemų, pavyzdžiui, ryšio su nuotoliniu pilotu praradimas ar sistemos gedimai. Tokiais atvejais bepilotis orlaivis gali tapti nevaldomas ir sukelti pavojų aplink esantiems žmonėms ir jų turtui, o ypač masinių renginių metu. Kai bepiločių orlaivių skrydžiai vykdomi esant tamsiam paros laikui didėja tikimybė susidurti su kitais bepiločiais orlaiviais ar esančiais infrastruktūros objektais.

Agentūra pažymi, kad naudojant bepiločius orlaivius renginių metu būtina užtikrinti visuomenės ir turto saugą bei imtis priemonių siekiant sumažinti galimų pavojų ir jų padarinių riziką. Agentūra prašo renginių organizatorių atkreipti dėmesį į renginių metu vykdomus bepiločių orlaivių skrydžius ir siekiant užtikrinti skrydžių saugą agentūra rekomenduoja:

  1. prieš renginį, kurio metu ketinama naudoti bepiločius orlaivius, organizatoriui susisiekti su agentūros specialistais (uas@tka.lt), siekiant įsitikinti ar bepiločio orlaivio sistemos naudotojas, teiksiantis paslaugas renginio metu, yra tam pasiruošęs ir turi reikiamas kvalifikacijas bei leidimus.
  2. renginio vietoje pastatyti informacinius stendus, skelbiančius informaciją apie draudimą naudoti bepiločius orlaivius neturint leidimo virš žmonių susibūrimo vietos, ir stenduose taip pat paskelbti informaciją apie gresiančią atsakomybę už neteisėtą bepiločio orlaivio naudojimą.
  3. renginio metu pastebėjus skrendantį bepilotį orlaivį, apie kurio skrydžius neturima informacijos, – pranešti apie incidentą atitinkamoms viešąjį saugumą užtikrinančioms tarnyboms ir paprašyti nustatyti ir sudrausminti nuotolinį pilotą;
    • pranešti apie incidentą Lietuvos transporto saugos administracijai;
    • apie įvykį informuoti agentūrą el. paštu info@tka.lt, pateikiant duomenis apie skrydį vykdžiusį bepiločio orlaivio naudotoją.

Agentūra atkreipia dėmesį, kad Lietuvos Respublikos administracinių nusižengimų kodekso 393 straipsnis numato administracines nuobaudas už bepiločių orlaivių naudojimo taisyklių pažeidimus.


Civilinės aviacijos departamento direktorius, pavaduojantis viešosios įstaigos Transporto kompetencijų agentūros direktorių Vidmantas Plėta

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba