Baseinų įrengimo ir priežiūros saugos sveikatai reikalavimai

2022-12-21

Šaltuoju metų laiku vis dažniau prisimename uždaras vandens pramogas, tačiau kad baseinų paslaugos būtų saugios, pirmiausia atsakingi paslaugų teikėjai.

Skirtinguose baseinuose gali būti nustatytos skirtingos vidaus tvarkos ir saugaus elgesio taisyklės, todėl būkime atsakingi ir atvykus į bet kurį baseiną, susipažinkime su taisyklėmis ir jų laikykimės, nekelkime pavojaus savo ir aplinkinių saugumui bei sveikatai. Baseino vidaus tvarkos taisyklės turi būti pateiktos lankytojams gerai matomoje vietoje.

Moteris su plaukimo akiniais baseine / Pexels nuotr.
Moteris baseine / Pexels nuotr.

Reikalavimai baseino vandeniui

Vieni iš svarbiausių baseinams keliamų reikalavimų yra reikalavimai vandeniui – vandens kokybė turi atitikti higienos normoje nustatytas reikšmes, o baseinų paslaugų teikėjai (nustatytu dažnumu) turi atlikti laboratorinius baseino vandens kokybės tyrimus. Jeigu vandens kokybė neatitinka reikalavimų – būtina nustatyti priežastis ir imtis priemonių.

Visi vandens valymo darbai ir kitos kenksmingumo šalinimo priemonės turi būti atliekamos, kai baseine nėra lankytojų.

Baseino vandens temperatūra skirtinguose baseinuose gali skirtis. Yra nustatytos nemažos vandens temperatūros ribos, kurias turi atitikti baseinų vanduo, t. y. 25–32 °C, todėl baseiną galima rinktis pagal savo norą ir poreikį – šiltesnį arba šaltesnį. Karšto vandens baseinų vandens temperatūra gali būti nuo 36 °C  iki 40 °C, o baseinų, skirtų atsivėsinti – ne didesnė nei 20 °C, o patalpoje, kurioje įrengtas baseinas, oro temperatūra turi būti ne žemesnė kaip 26 °C ir ne aukštesnė kaip 32 °C.

Informacija apie baseino vandens ir patalpos temperatūrą baseine turi būti skelbiama viešai.  

Paslaugos teikėjų pareiga – rūpintis švara ir saugumu

Kad baseinų lankytojai galėtų saugiai mėgautis vandens procedūromis, paslaugų teikėjai turi nuolat rūpintis patalpų ir įrangos saugumu. Baseine esančios angos, turi būti uždengtos apsauginėmis grotelėmis ar kitais apsauginiais įtaisais. Grotelių tarpai turi būti ne didesni nei 0,8 cm. Baseinuose turi būti ryškiai pažymėtos baseinų vietos, kur gylis didesnis nei 1 m. Prie baseino turi būti įspėjamieji ženklai, draudžiantys šokinėti į vandenį tose baseino vietose, kur baseino gylis mažesnis nei 1,8 m. Tad pastebėję, tokius ženklus turime atsakingai jų laikytis. Gelbėjimo įranga visada turi būti lankytojams gerai matomoje vietoje.  

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Plungės skyriaus specialistai atkreipia dėmesį, kad nuo nematomų pavojų – kenksmingų mikroorganizmų – apsaugo nuolatinis valymas ir dezinfekcija. Pagal nustatytus reikalavimus, duše, prausykloje, tualete esantys įrenginiai turi būti dezinfekuojami kasdien, baseino dugnas – valomas ne rečiau kaip du kartus per savaitę, o sienos – ne rečiau kaip kartą per dvi savaites.

Baseinu naudojasi daug žmonių, todėl vanduo turi būti periodiškai dezinfekuojamas, kitaip rizikuotume plaukioti pilname bakterijų ir kitų mikroorganizmų vandenyje. Jeigu baseine jaučiame chloro kvapą, tai reiškia, kad baseinas dezinfekuojamas chloro turinčiomis priemonėmis, kurio kiekis vandenyje po dezinfekcijos turi atitikti nustatytus reikalavimus. Kartu su chloro junginiais baseino vandens dezinfekcijai gali būti naudojami ultravioletiniai spinduliai ir ozonas, o su bromo junginiais – ozonas.

Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie sveikatos apsaugos ministerijos
Telšių departamento Plungės skyrius inf.

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba