Lapkričio 22 d. 14 val. įvyko Plungės rajono savivaldybės operacijų centro posėdis.
Posėdžio metu buvo vertinta surinkta informacija dėl susidariusios galimos ūkinės taršos Plungės rajono ūkiuose dėl per didelio kritulių kiekio, iškritusio spalio–lapkričio mėnesiais. Po posėdžio kreiptasi į Nacionalinį krizių valdymo centrą, laukiama atsakymo.
Skubus posėdis sušauktas dėl to, kad dalyje ūkių yra perpildytos mėšlo ir srutų talpyklos, kitos užpildytos iki 80–90 %. Atsižvelgiant į tai, kad uždrausta nuo lapkričio 15 d. išpilti srutas laukuose, yra susidariusi ekstremalioji situacija dėl galimos taršos ūkiuose. Gali būti užteršta ūkių teritorija, ūkio teritorijose esantys šachtiniai šuliniai, vandens telkiniai ar telkiniai, naudojami ūkinių ar kitų gyvūnų girdymui.
Vykdant bei įgyvendinant Lietuvos Respublikos gyvūnų gerovės ir apsaugos įstatymo 2 str. 7 punkto (gyvūno gyvenimo, mitybos, zoohigienos sąlygų sudarymas), 15 punkto (gyvūnų gerovė – optimalus gyvūnų fiziologinių ir etologinių poreikių tenkinimas) nuostatas, ūkiai negali nutraukti mėšlo, srutų šalinimo iš patalpų. Susidaręs netinkamas patalpų mikroklimatas gali įtakoti masinį ūkinių gyvūnų kritimą bei užkrečiamų ligų protrūkį.
Nustačius epizotologinius židinius, vadovaujantis Lietuvos Respublikos veterinarijos įstatymo nuostatomis, yra sudaromos Gyvūnų užkrečiamosios ligos apsauginės buferinės priežiūros zonos. Zonose atsiradę apribojimai gali sutrikdyti net tik ūkių veiklą, bet ir kitų ūkio subjektų (maisto pramonės (gali atsirasti importo /eksporto apribojimai), aptarnavimo ir t.t.), veikiančių nustatytose zonose, veiklą.
Atsižvelgdamas į surinktą informaciją, Plungės rajono savivaldybės operacijų centras Nacionalinio krizių valdymo centro prašo patikslinti Ekstremaliosios situacijos skelbimo kriterijus, patvirtintus Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2022 m. gruodžio 29 d. nutarimu Nr. 1317 (Lietuvos Respublikos Vyriausybės 2023 m. liepos 31 d. nutarimo Nr. 638 redakcija), tarpininkauti išduodant leidimus dėl srutų išvežimo į laukus.
Siūloma, kad kiekvienas ūkis būtų vertinamas seniūnijų specialistų, Aplinkos apsaugos departamento, Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos atstovų, atsakingų už gyvūnų sveikatą ir gerovę, ar kitų specialistų.
Vidmantas Mončys, Plungės rajono savivaldybės administracijos vyriausiasis specialistas, Plungės rajono savivaldybės operacijų centro operacinio vertinimo ir ekstremaliųjų situacijų prevencijos grupės vadovas