Rudenį daugėja migruojančių gyvūnų, kertančių važiuojamąją kelio dalį. Vairuotojai turi tai įvertinti ir būti pasiruošę sumažinti greitį, sustoti, kad nekliudytų gyvūno. Tačiau kaip elgtis, jei susidūrimo išvengti nepavyko, kur kreiptis, ant kelio ar šalikelėje pamačius kritusį laukinį (ar naminį) gyvūną?
Apie tikimybę kelyje susidurti su laukiniais gyvūnais vairuotojus įspėja kelio ženklas „Laukiniai gyvūnai“. Vairuotojai privalo būti atidūs, kad atsiradus kliūčiai galėtų suvaldyti transporto priemonę.
Jei susidūrimo su gyvūnu visgi išvengti nepavyko, tolimesnius veiksmus vairuotojui nurodo Kelių eismo taisyklės – būtina skambinti Bendruoju pagalbos telefonu 112 ir vykdyti pareigūnų nurodymus. Nugaišusiu ar sužalotu gyvūnu pasirūpina aplinkosaugininkai ir medžiotojai.
Bendruoju pagalbos numeriu 112 pranešus apie avariją, kurioje nukentėjo laukinis gyvūnas, į įvykio vietą siunčiama policija, informacija apie sužeistą žvėrį perduodama budintiems Aplinkos apsaugos departamento Pranešimų priėmimo centro pareigūnams. Sužeisto laukinio gyvūno negalima gelbėti pačiam, tai gali daryti tik specialistai, turintys reikiamų žinių ir priemonių.
Vairuotojas, partrenkęs žvėrį, negali jo pasiimti, už tai gresia administracinė atsakomybė.
Ką daryti, jei miesto ar užmiesčio keliuose pastebite negyvą gyvūną? Apie tai bendros pagalbos tarnybų telefonu 112 gali pranešti pravažiuojantys žmonės arba kiti asmenys. Pranešimai apie kritusius gyvūnus perduodami tvarkytojams, Aplinkos apsaugos departamento prie Aplinkos ministerijos Pranešimų priėmimo tarnybai, jei reikia – ir kelių tarnyboms. Jeigu negyvas gyvūnas didelis ir trukdo eismui, galite padėti atšvaitą, kad vairuotojai būtų įspėti apie kliūtį.
Kaip elgtis Plungės mieste ar savivaldybės miesteliuose, didesnių gyvenviečių gatvėse ar keliuose aptikus partrenktus ir nugaišusius gyvūnus? Gyventojai, pastebėję pakelėse ar viešose vietose gyvūnų gaišenas, apie tai turi pranešti vietos seniūnijai. Ne darbo metu ir šventinėmis dienomis informaciją apie pastebėtas gaišenas pateikiama Aplinkos apsaugos departamentui Bendruoju pagalbos numeriu 112.
Pagal sutartį Plungėje gyvūnų gaišenoms surinkti kviečiami „Nuaro“ (Klaipėdos regiono gyvūnų globos namų) darbuotojai. Paslauga nėra ekonomiška, už kiekvieną komandos iš uostamiesčio atvykimą tenka sumokėti po kelis šimtus eurų.
Plungės rajono savivaldybės administracijos inf.