Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta

2022-06-02

Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro (toliau – ECDC) 2022 m. gegužės 23 d. duomenimis iki šiol mažiausiai aštuonios PSO Europos regiono šalysBelgija, Prancūzija, Vokietija, Italija, Portugalija, Ispanija, Švedija ir Jungtinė Karalystė – pastarosiomis dienomis pranešė apie patvirtintus beždžionių raupų atvejus. Taip pat neseniai buvo pranešta apie panašius atvejus Australijoje, Kanadoje ir JAV.

Lietuvoje beždžionių raupų atvejų nėra nustatyta.

Kas yra beždžionių raupai?

Beždžionių raupaiyra reta virusinė infekcija, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Inkubacinis ligos periodas  trunka nuo 5 iki 21 d. Susirgus beždžionių raupais dažniausiai pasveikstama savaime, t. y. paprastai ligos simptomai išnyksta per 2-4 savaites netaikant gydymo.

Kokie beždžionių raupams būdingi  simptomai?

Simptomai paprastai trunka 2–4 savaites ir išnyksta savaime negydomi. Pasitaiko komplikacijų, mirties atvejai reti.  Imuninės sistemos nepakankamumu sergantys asmenys, maži vaikai ir nėščios moterys turi didesnę riziką susirgti sunkesne ligos forma.

Kaip galima užsikrėsti?  

Beždžionių raupai nėra lengvai plintanti liga, bet užsikrėsti galima esant artimam fiziniam sąlyčiui su asmeniu, kuriam yra išsivystę ligos simptomai. Užsikrėsti galima šiais būdais:

Ką daryti jei manau esu užsikrėtęs beždžionių raupais?

Jeigu jus išbėrė ir karščiuojate arba blogai jaučiatės, kreipkitės į gydytoją.

Jeigu Jums patvirtinti beždžionių raupai, turite izoliuotis, kol nukris šašai, vengti odos sąlyčio su oda ir susilaikyti nuo lytinių santykių.

Kaip išvengti užsikrėtimo?

Norint išvengti užsikrėtimo beždžionių raupais reikėtų:

nuolat plaukite rankas vandeniu ir muilu arba dezinfekuokite spiritiniu rankų skysčiu, ypač po sąlyčio su užsikrėtusiu asmeniu, jo drabužiais, patalyne, rankšluosčiais ir kitais daiktais bei paviršiais, kuriuos jie lietė, arba su šių asmenų bėrimų ar kvėpavimo takų išskyromis (pvz., nuo įrankių ir indų). Drabužius, rankšluosčius, patalynę ir valgymo reikmenis reikėtų plauti šiltu vandeniu ir skalbikliu, tvarkant drabužius arba patalynę – dėvėti kaukę. Valykite ir dezinfekuokite visus užkrėstus paviršius ir tinkamai išmeskite užkrėstas atliekas (tokias kaip tvarsliava).  

Nacionalinis visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Telšių departamento Plungės skyrius

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X