Praėjusį penktadienį startavo susitikimų ciklas „Plungės istorijos“, kurį inicijavo Plungės rajono savivaldybės administracijos vyr. specialistas paveldosaugininkas Gintaras Ramonas ir Plungės viešoji biblioteka.
Pirmajam susitikimui – intriguojančiai paskaitai-ekskursijai apie tarpukario laikų nusikaltimus Plungėje – jėgas suvienijo trise: G. Ramonas, žurnalistas ir visuomenininkas Eugenijus Bunka ir buvęs ilgametis policijos pareigūnas bei policijos komisariato viršininkas Saulius Vaičekauskas.
Į buvusio policijos komisariato pastato (Vytauto g. 1) salę vos tilpusius plungiškius stebino pasakojimai apie tų laikų nužudymus dėl meilės, apie arkliavagius ir plėšikus, apie didįjį Plungės gaisrą, apie tai, kam tarnavo geležinkelio stotis, kol pro Plungę dar nevažiavo traukiniai, ir kitos istorijos, kurias pagal turimą istorinę medžiagą ir to laikmečio pranešimus spaudoje parengė G. Ramonas. Įdomus buvo ir E. Bunkos pasakojimas apie žydų Restų, kuriems priklausė buvęs policijos komisariato pastatas, giminę. Juolab kad tarpukariu šis statinys tarnavo visai kitiems tikslams – čia veikė viešbutis ir restoranas. Beje, manoma, kad būtent nuo šio pastato 1931 metais kilo didysis miesto gaisras, su žeme sulyginęs kone visą centrinę Plungės dalį.
Tądien išgirstiems pasakojimams plungiškiai išties neliko abejingi, o ką jau bekalbėti apie ekskursiją po pastatą, kurią vedė daug įdomių, o kartais ir šiurpokų dalykų pripasakojęs buvęs komisariato vadovas S. Vaičekauskas. Ekskursijos dalyviai apžiūrėjo viską – nuo viršininko kabineto iki budėtojų skyriaus, bet didžiausio susidomėjimo sulaukė galimybė pamatyti areštinės kameras, kurios – be langų, be lovų, be tualetų. Čia vėlgi netrūko istorijų: už ką nusikaltėliai ir prasižengėliai čia pakliūdavo, kaip leisdavo dienas, ar kažkam pavyko pasprukti ir kt.
Kas praleidote šį susitikimą, sekite informaciją ir laukite kitų dviejų, kurių metų bus pasakojama apie Plungėje veikusius restoranus ir atskleista Vytauto gatvės istorija.
Plungės rajono savivaldybės informacija