Pasak Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos (LHMT), šalyje ir toliau intensyvėja sausra. Stichinis hidrometeorologinis reiškinys – sausra – šiuo metu nustatyta trijų Lietuvos savivaldybių (Klaipėdos r. sav., Kretingos r. sav., Šilutės r. sav.) teritorijose. Savivaldybės turi įvertinti situaciją ir priimti sprendimus dėl savivaldybės lygio ekstremalios situacijos paskelbimo, informuoti apie tai rajono gyventojus, Nacionalinį krizių valdymo centrą, Priešgaisrinės apsaugos gelbėjimo departamentą, Žemės ūkio ministeriją ir kitas įstaigas bei įmones, kurioms tai aktualu.
Kaip skelbiama ekstremalioji situacija dėl sausros?
Savivaldybė, gavusi Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos pranešimą apie stichinį meteorologinį reiškinį – sausrą augalų vegetacijos laikotarpiu, turi nedelsdama įvertinti, ar jis atitinka nustatytus ekstremaliųjų įvykių kriterijus (reiškinys sukėlė žemės ūkio augalų žūtį – bendras pažeistas plotas ≥ 10 ha savivaldybės teritorijos), ar susidariusi padėtis kelia didelį pavojų gyventojų gyvybei ar sveikatai, jų būtiniausioms gyvenimo sąlygoms, turtui, aplinkai, gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų atlikimui, viešajai tvarkai ir kt.
Savivaldybės ekstremaliųjų situacijų operacijų centras, nustatęs, kad įvykis atitinka bent vieną Vyriausybės nustatytą ekstremaliojo įvykio kriterijų ir dėl šio nustatyto ekstremaliojo įvykio susidariusi padėtis gali sukelti ar sukelia didelį pavojų gyventojų gyvybei ar sveikatai, jų būtiniausioms gyvenimo (veiklos) sąlygoms, turtui, aplinkai, gyvybiškai svarbių valstybės funkcijų atlikimui, viešajai tvarkai arba gyventojų žūtį, sužalojimą, turtinę ar kitą žalą, taip pat atsižvelgdamas į Krizių valdymo ir civilinės saugos įstatymo 32 straipsnio 3 dalies 1 punkte nustatytus ekstremaliųjų situacijų klasifikavimo pagrindus, nedelsdamas, bet ne vėliau, kaip per 3 darbo dienas nuo šiame punkte nurodytų aplinkybių nustatymo, nusprendžia, ar būtina teikti savivaldybės merui pasiūlymą skelbti savivaldybės lygio ekstremaliąją situaciją visoje savivaldybės teritorijoje arba jos dalyje ir skirti savivaldybės ekstremaliosios situacijos operacijų vadovą.
Pažyma apie hidrometeorologines sąlygas
Birželio 12 dieną Plungės rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio skyrius gavo Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos Meteorologinių ir aviacinių stebėjimų skyriaus Pažymą apie hidrometeorologines sąlygas.
Dokumente nurodyta: „Remiantis 2023 m. birželio 12 d. Lietuvos hidrometeorologijos tarnybos prie Aplinkos ministerijos (toliau – Tarnybos) meteorologijos stočių ir VšĮ Lietuvos žemės ūkio ir konsultavimo tarnybai priklausančių stočių duomenimis, sausra kaip pavojingas meteorologinis reiškinys keliose Plungės r. sav. seniūnijose (Babrungo, Paukštakių, Platelių, Plungės m., Žlibinų sen.) buvo fiksuota nuo 2023 m. gegužės 9 d. iki 2023 m. gegužės 21 d. Pakartotinai sausringas laikotarpis kaip pavojingas meteorologinis reiškinys daugelyje Plungės r. sav. seniūnijų (Alsėdžių,
Babrungo, Paukštakių, Platelių, Plungės m., Šateikių, Žemaičių Kalvarijos, Žlibinų sen.) pradėtas
fiksuoti nuo 2023 m. birželio 5–9 d. ir šiuo metu tęsiasi, tačiau sausros kaip stichinio
meteorologinio reiškinio rodikliai rajone nepasiekti.
Atkreipiame dėmesį, kad šalnos, fiksuotos 2023 m. balandžio 7–19 d., laikomos pavojingu
meteorologiniu reiškiniu, o nuo 2023 m. balandžio 20 d., kai prasidėjo aktyviosios augalų
vegetacijos laikotarpis, – stichiniu meteorologiniu reiškiniu.
Taigi Plungės rajonas į stichinio hidrometeorologinio reiškinio – sausros – zoną dar nepatenka.
Žemės ūkio ministerijos ir Plungės rajono savivaldybės administracijos informacija