2019 m. lapkričio 16 d. Plungės viešojoje bibliotekoje rengiama Latvijos fotografijos klasikės, daugelio tarptautinių parodų dalyvės, daugiau nei dvidešimties personalinių parodų autorės Intos Rukos nuotraukų paroda „Mano šalies žmonės“ (ciklas buvo eksponuotas 48-ojoje Venecijos bienalėje 1999 m.) bei kūrybos portfolio pristatymas. Paroda skiriama Latvijos nepriklausomybės dienai paminėti.
Susitikimas su autore – lapkričio 16 d., šeštadienį, 14.00 val., Plungės viešojoje bibliotekoje laikrodinėje (Parko g. 7).
Inta Ruka yra fotografijų ciklų „Mano šalies žmonės“ (1983 – 1998), „Žmonės, kuriuos aš sutikau“ (1999 – 2004), „Amalias gatvė 5a“ (ciklas pradėtas 2004 m.) ir kt. autorė. Fotografė – kultūros fondo „Spidola“ apdovanojimo laureatė (1999), įvertinta Latvijos dailininkų sąjungos premija (2003), aukščiausiu Latvijos apdovanojimu „Trijų žvaigždžių ordinas“. Jos darbų yra Latvijos nacionaliniame dailės muziejuje, Estijos, Danijos, Šveicarijos, Vokietijos, Norvegijos, JAV ir kt. šalių muziejų rinkiniuose.
Lietuvių menotyrininkės, fotografijos kritikės dr. Agnės Narušytės nuomone, „Inta Ruka, portretuojanti kaimo žmones jų aplinkoje – panašius pažįstame iš Lietuvos fotografų darbų. Bet ji negaudo „lemtingų“ žvilgsnių ir nuotaikų, dirba lėtai, ir kol paruošia aparatūrą, žmonės jai papasakoja savo gyvenimo istorijas. Todėl fotografijose tai – jau nebe nepažįstamieji, o beveik giminės. Ištęstas proceso laikas naikina fotografijos „reportažinę funkciją“ ir tikrovės tėkmės stabdytojos etosą – nesvarbu, kad aparato užraktas suveikė per sekundės dalį, tikrovė jau buvo pasiruošusi – į dabarties akimirką sukaupusi ir praeities prisiminimus, ir ateities viltis“.
Idėjos tęstinumą rodo ir ciklas „Way of life“ – kelios dešimtys fotografijų, vaizduojančių penkių su žemdirbyste susijusių švedų šeimų gyvenimą. Kurdama šią parodą, Inta Ruka gavo „Hälsinglands Museum” kvietimą ir kelis kartus lankėsi Švedijoje, asmeniškai susipažino su savo darbų herojais ir juos fotografavo.
Pagrindinė parodos idėja, Intos Rukos meistriškai įgyvendinta, buvo parodyti žmones, sąmoningai pasirinkusius gyvenimo būdą, kuris Švedijoje jau laikomas alternatyviu, nes didžioji gyventojų dalis (apie 85 %) yra miestiečiai.
Ekspozicijos „Way of life“ herojai gyvena sutardami su savimi ir aplinkiniu pasauliu. „Žmonės, kuriuos aš fotografavau, daug dirba, tačiau tai jų neišvargina, jie myli savo darbą ir savo gyvenimo būdą. Jie yra laisvi ir nepriklausomi, nes geba apsirūpinti beveik viskuo, kas būtina“, pasakoja Inta Ruka.
Parodos herojais tapo tiek jaunuoliai, sąmoningai tapę ūkininkais ir tikintys, kad žemdirbyste užsiims ir jų vaikai, tiek vyresnio amžiaus žmonės, išsaugoję puikią sveikatą ir atliekantys darbą, kurio nebepajėgtų padaryti jų bendraamžiai iš miesto. „Pavyzdžiui, vienas mano draugas švedas, su kuriuo aš reguliariai susirašinėju, būdamas 74 metų, pats kerta medžius ir skaldo malkas. Ir dar – visi šie žmonės yra labai nuoširdūs ir atviri“, sako fotografė.
Intos Rukos kūryba priskiriama dokumentinės kūrybos žanrui, gimusiam JAV 1890 m. Žymiausias šios tradicijos projektas – ‚Farm Security Administration“ (1950 m.). I. Rukos kūryba prilyginama amerikiečių autoriams Dorotheai Lange, Walkeriui Evansui, lietuviui Antanui Sutkui, vokiečiui Augustui Sanderui. Autorė siekia išryškinti asmenį ir jo ypatingą vietą gyvenime. Nuotraukų ciklas, eksponuojamas Plungėje, sukurtas jos gimtinėje Balvi, Latgaloje, netoli Rusijos sienos.
Fotografuoja „Rolleiflex kamera nuo štatyvo, nuotraukas spausdina analoginiu būdu (želatino sidabro atspaudai).
Parengė Kristina Paulauskaitė