Plungiškiai „Laisvės liepsnos kelyje“

2011-01-15

 

 

 

           Kiekviena tauta, kiekvienas žmogus nori būti laisvas. Nepriklausomybės idėjos buvo mūsų protėvių ir tėvų Å¡irdyse. IÅ¡ kartos į kartą  jos perduodama kaip Laisvės fakelas, neÅ¡amos per visą mūsų Lietuvos istoriją. Laisvės liepsnos kelias – tai kelias, vingiuojantis iÅ¡ praeities į dabartį, iÅ¡ dabarties į ateitį. Sujungdamas visas kartas, jis kviečia perduoti žinią apie Laisvę ateinančioms kartoms….

           1991 m. sausio mėnesį sostinėje vyko taikus piliečių pasiprieÅ¡inimas Sovietų Sąjungos desantininkų bandymui užgrobti Vilniaus televizijos bokÅ¡tą, Radijo ir televizijos komiteto pastatą, Parlamento rūmus. Prie Televizijos bokÅ¡to sužeista daugiau kaip 600 beginklių gyventojų, 14 jų – žuvo. Nuo tos, Lietuvos valstybei įsimintinos, datos praėjo 20 metų. Laikas bėga: nugrimzta į užmarÅ¡tį kraupūs vaizdai, apgyja dvasinės ir fizinės žaizdos, iÅ¡ gyvenimo pasitraukia kai kurie įvykių dalyviai, tačiau laisvos tautos orumas skelbia pasauliui, kad niekada nebevergausime ir visomis jėgomis ginsime Tėvynės laisvę.

           Trečiadienio vakarą Vilniuje paminėta Sausio 13-osios įvykių naktis. Å iame minėjime dalyvavo ir gausi jaunimo delegacija  iÅ¡ Plungės rajono savivaldybės jaunimo reikalų tarybos, „Saulės“ gimnazijos, Senamiesčio ir Alsėdžių vidurinių bei Akademiko A. Jucio pagrindinės mokyklų, taip pat nevyriausybinės jaunimo organizacijos „Krantas“ bei Lietuvos Respublikos socialdemokratinio jaunimo sąjungos Plungės skyriaus. Smagu, kad prie delegacijos prisijungė ir Vilniuje studijuojantys plungiÅ¡kiai studentai.

           PlungiÅ¡kiai kartu su kitais minėjimo dalyviais uždegė aukurėlius ir apjuosė „Laisvės liepsnos“ žiedu Televizijos bokÅ¡tą. Kaip ir prieÅ¡ 20 metų, liepsnojo atminimo laužai, stovėjo žmonės su trispalvėmis rankose, skambėjo patriotinės dainos, liejosi eilės apie laisvę, griaudėjo saliutai už žuvusiuosius. Galėjome apžiūrėti bokÅ¡te veikiančią fotografijų parodą bei stebėti vaizdo medžiagą apie 1991 metų sausio įvykius.

           Vėliau dauguma dalyvių organizuotai patraukė Lietuvos Respublikos Seimo link, kur susijungė „Laisvės liepsnos kelias“, nusidriekęs nuo Televizijos bokÅ¡to, Lietuvos nacionalinio radijo ir televizijos pastato ir Nepriklausomybės aikÅ¡tės.

           Sudarydami renginių programą, organizatoriai siekė iÅ¡ dalies atkurti 1991 metų įvykius, tuometinę dvasią ir pabrėžti praeities, dabarties ir ateities jungtį. Prie Parlamento rūmų buvo pastatytas savanorių vagonėlis, riogsojo rusiÅ¡kas Å¡arvuotis, kokiais pieÅ¡ 20 metų po Vilnių važinėjo sovietų kariuomenės kariai. Degė laužai, buvo vaiÅ¡inamasi kareiviÅ¡ka koÅ¡e ir karÅ¡ta arbata. Pagrindiniai LR Seimo rūmai buvo atviri visuomenei, todėl turėjome galimybę apžiūrėti parodas, paklausyti koncertų. Mažieji Å¡ventės dalyviai pieÅ¡ė Laisvę, o vyresnieji raÅ¡ė linkėjimus Lietuvai. Visi „Laisvės liepsnos kelio“ dalyviai pasiraÅ¡ė po Nepriklausomos Lietuvos 20-mečio aktu.

           Tuo pačiu metu Nepriklausomybės aikÅ¡tėje vyko minėjimas – koncertas „MūÅ¡is už Tautų laisvę“, prasidėjęs  Eurikos Masytės daina „Laisvė“.

           Pasibaigus renginiui, pavargę ir sustirę nuo Å¡lapdribos, pajudėjome namų link. Tačiau niekas nesiruoÅ¡ė miegoti: visi  dalijosi patirtais įspūdžiais. Plungės „Saulės“ gimnazijos direktorius A. Budrys atminimui padalino 1991 m. sausio 13 d. Plungės kraÅ¡to laikraÅ¡čio „Žemaitis“ specialaus numerio kopijas, papasakojo apie tuo metu vykusius įvykius Plungėje. Taip pat pademonstravo originalius dailininko A. Boso sukurtus medalius, įprasminusius Sausio 13-osios Lietuvos laisvės gynėjų gyvybės ir kraujo aukas.

           Esu įsitikinusi, kad tai pati geriausia pilietiÅ¡kumo, tautiÅ¡kumo ir patriotiÅ¡kumo pamoka jaunimui. Å ios vertybės neatsiranda mumyse savaime, tai yra įgūdžiai, ugdomi per įlgą laiko tarpą. Jauni žmonės nepamirÅ¡ta Sibiro tremtinių, Sausio 13-osios aukų ar Vytauto galybės, tačiau taip pat  jaunimas ieÅ¡ko, kuria ir tokiu būdu pats atranda demokratijos ir laisvės tikrovę.

 

 

Jaunimo reikalų koordinatorė
Lolita Vaitkevičienė

 

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba