Pasaulyje mažėjant viruso pandemijos poveikiui daugelis iš mūsų nekantrauja vėl sugrįžti į įprastą gyvenimą, iš naujo pradėti keliauti. Tačiau didėjant keliautojų srautui galimybė pernešti infekcinių ligų sukėlėjus iš vienos šalies į kitą tampa dar spartesnė ir realesnė. Kiekvienoje šalyje įvairių užkrečiamųjų ligų sukėlėjai gali būti skirtingai paplitę. Net trumpoje kelionėje galima užsikrėsti įvairiomis sunkiomis infekcinėmis ligomis: virusiniu hepatitu A, hepatitu B, vidurių šiltine, difterija, stablige, maliarija, tymais ir kt. Todėl svarbu nepamiršti, kad prieš vykdamas į kelionę, kiekvienas žmogus turėtų žinoti apie užkrečiamųjų ligų riziką ir galimas profilaktikos priemones.
Skiepijimas vienas lengviausių užkrečiamųjų ligų profilaktikos būdų.
Vykstantiems į kelionę rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigas pasikonsultuoti su gydytoju dėl reikalingų skiepų, prieš tai atsižvelgiant į tokius kriterijus:
Gydytojas įvertinęs kiekvieno keliautojo individualią riziką, nustato kokie skiepai ar kitos profilaktikos priemonės reikalingos, bei rekomenduoja apsaugos priemones ligoms išvengti. Jeigu keliauja vaikai, reikia įsitikinti, ar jie paskiepyti pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių. Keliautojams kreiptis į sveikatos priežiūros įstaigas rekomenduojama iki kelionės likus 4-6 savaitėms, kadangi imunitetui susiformuoti po skiepijimų reikalingas tam tikras laikotarpis. Tačiau jei iki kelionės liko mažiau laiko, vis tiek rekomenduojama kreiptis į gydytoją, nes kai kurie skiepijimai gali būti atliekami iki kelionės likus ir mažiau laiko.
Skiepai yra privalomi, rekomenduojami ir planiniai:
Privalomuosius skiepus reglamentuoja Tarptautinės sveikatos taisyklės. Šiandien privalomi skiepai yra nuo geltonojo drugio, meningokokinės infekcijos ir poliomielito. Jie yra privalomi vykstant į tam tikras šalis, kuriose šios ligos yra plačiai paplitusios.
Pasaulio sveikatos organizacija kiekvienais metais atnaujina rekomendacijas keliaujantiems į visas pasaulio šalis. Yra šalių, kurios iš atvykstančių keliautojų iš infekuotų geltonuoju drugiu teritorijų ar per tokias teritorijas vykusių tranzitu – reikalauja „Tarptautinio skiepijimo ar profilaktikos priemonių pažymėjimo“. Yra pasaulyje šalių, į kurias draudžiama įvažiuoti asmenims, neturintiems tarptautinio skiepijimo pažymėjimo, kuriame yra privaloma atžyma apie skiepo nuo geltonojo drugio atlikimo laiką. Įskiepyta vakcina nuo geltonojo drugio asmeniui suformuoja apsaugą visam gyvenimui, tačiau šis skiepas turi būti atliktas likus ne mažiau kaip 10 dienų iki įvažiavimo į planuojamą šalį.
Rekomenduojami skiepai keliautojui vykstant į tam tikrą šalį priklauso nuo to, kokios ligos yra paplitusios tame regione ir individualios keliautojo sveikatos būklės (lėtinių ligų, nusilpusio imuniteto, amžiaus). Vykstant į kelionę, kurioje nėra galimybių laikytis higienos reikalavimų, rekomenduojama skiepytis nuo vidurių šiltinės, hepatito A. Jeigu kelionėje gali tekti turėti kontaktų su laukiniais arba šeimininkų neturinčiais gyvūnais, rekomenduojama pasiskiepyti nuo pasiutligės.
Planiniai skiepai – difterija / stabligė / kokliušas, hepatitas B, B tipo Haemophilus influenzae infekcija, žmogaus papilomos viruso infekcija, gripas, tymai, epideminis parotitas, raudonukė, pneumokokinė infekcija, poliomielitas, tuberkuliozė, rotavirusinė infekcija, vėjaraupiai.
Dauguma skiepų užtikrina imunitetą dešimčiai metų. Praėjus šiam laikotarpiui reikia atlikti revakcinaciją, t.y. pasiskiepyti pakartotinai.
Daugiau informacijos apie šalis ir teritorijas, į kurias vykstant rekomenduojama ar būtina pasiskiepyti nuo tam tikrų infekcijų, galima rasti adresu https://keliauk.urm.lt/lt/. Taip pat reikėtų nepamiršti, kad kiekvienoje šiltesnio klimato šalyje labai svarbu naudoti kokybišką geriamąjį vandenį, maistą rinktis tik termiškai apdorotą, labai gerai plauti ar lupti visus vaisius, laikytis asmens higienos. Taip pat patartina turėti atbaidančių vabzdžius priemonių.
Nacionalinio visuomenės sveikatos centro
prie Sveikatos apsaugos ministerijos
Telšių departamentas