Jau šį sekmadienį, gegužės 12-ąją, – Lietuvos Respublikos Prezidento rinkimai ir referendumas dėl Konstitucijos 12 straipsnio pakeitimo. Ši korekcija leistų lietuviams, kurie dėl vienokių ar kitokių priežasčių užsienyje įgyja kitos Lietuvai draugiškos valstybės pilietybę, išsaugotų ir gimimu įgytą Lietuvos pilietybę.
Jei dėl Prezidento rinkimų mums viskas aišku, tai dėl referendumo daug kam kyla klausimų. Į juos ir bandyta atsakyti diskusijos, vykusios Plungės viešojoje bibliotekoje, metu. Informacija ir mintimis apie referendumą dalijosi keturi Seimo nariai – Andrius Bagdonas, Edita Rudelienė, Julius Sabatauskas ir iš Plungės kilęs Giedrius Surplys. Diskusiją moderavo politologijos mokslų studentė plungiškė Monika Arlauskaitė.
Anot Seimo narių, šis referendumas labai svarbus, o teigiamas jo rezultatas Seimui leistų pakeisti Pilietybės įstatymą, įteisinant galimybę tautiečiams, iš Lietuvos išvykusiems po 1990 metų kovo 11 d., turėti dvigubą pilietybę. Dabar tokios galimybės nėra. Svarbu ne tik surengti referendumą, bet ir pritraukti kuo daugiau rinkėjų – referendumas įvykusiu bus laikomas, jei „Taip“ pažymės daugiau nei pusė balsavimo teisę turinčių piliečių (t. y. bent 1 216 469 asmenys). O tai gana sudėtinga. Juolab kad analogiškas referendumas vyko ir 2019 m., tuomet jis neįvyko, pritrūkus apie 400 tūkst. rinkėjų balsų. Šiemet tikimasi kur kas didesnio visų mūsų aktyvumo. Beje, per visą šalies istoriją įvykusiu laikomas tik vienas referendumas – kuomet pritarėme Lietuvos stojimui į ES.
Kaip kalbėjo diskusijos dalyviai, Lietuva – nedidelė valstybė, todėl kiekvienas asmuo, gimimu įgijęs Lietuvos Respublikos pilietybę, valstybei turėtų būti labai svarbus. Turime dėti visas pastangas, kad mūsų skaičius augtų, būtent tai mes ir išspręstume šiuo referendumu. „Šis referendumas – ne apie tai, kad kitos šalies piliečiai gautų Lietuvos pilietybę, o apie tai, kad svetur išvykę lietuviai neprarastų to, ką gavo gimdami. Asmeniškai man rūpi visi – ir gyvenantieji čia, ir išvykusieji. Man rūpi, kad kiekvienas turėtų galimybę būti piliečiu“, – kalbėjo parlamentarė Edita Rudelienė.
Referendumo biuletenyje pažymėti „Taip“ ragino ir plungiškis Giedrius Surplys: „Mes jau 34 metus esame laisvi, 20 metų – ES ir NATO nariai, bet mums vis atrodo, kad ir Lietuva, ir Europos Sąjunga, ir NATO – tai ne mes, o kažkas kitas. Ne! Visa tai ir esame mes, tai turime suvokti ir balsuodami, nes niekas kitas, o tik mes patys galime išsirinkti sau Prezidentą, merą ar išreikšti valią referendume. Tad ir dabar balsuokime, kad gegužės 13-ąją, pamatę rezultatus, galėtume pasakyti: „No, padariem!“ Tai ir padarykim!“
Priminsime, jog esminės priežastys, paskatinusios keisti Pilietybės įstatymą – spartėjantys emigracijos iš Lietuvos tempai, dramatiškas Lietuvos gyventojų skaičiaus mažėjimas. Tad valstybei yra gyvybiškai svarbu išlaikyti ryšį su išeivijoje gyvenančiais piliečiais – palaikyti lietuvybę užsienyje ir dėti visas pastangas pritraukti užsienio lietuvius grįžti į Tėvynę.
Dar kartą primename: rinkimai ir referendumas – jau šį sekmadienį! Būkim aktyvūs!
Plungės rajono savivaldybės informacija