Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Telšių departamento Plungės skyrius informuoja, kad vaikų poilsio stovyklų pagrindinius sveikatos saugos reikalavimus reglamentuoja Lietuvos higienos norma HN 79:2010 „Vaikų poilsio stovykla. Bendrieji sveikatos saugos reikalavimai“, kuri taikoma stovykloms, kuriose teikiamos apgyvendinimo paslaugos.
Leidimas-higienos pasas stovyklų veiklai nėra išduodamas, bet stovykloje turi būti sudaromos saugios vaikų poilsio, ugdymo ir priežiūros sąlygos, laikantis higienos normos reikalavimų.
Vaikų sveikatos priežiūros reikalavimai
Stovykloje turi būti įmonės pirmosios pagalbos rinkinys, o joje dirbantys asmenys turi mokėti teikti pirmąją pagalbą.
Vaikui susirgus stovykloje informuojami tėvai (globėjai), o esant būtinumui nedelsiant kviečiama greitoji medicinos pagalba. Jei per 1 ar 2 dienas 2 ar daugiau vaikų pasireiškia panašūs į užkrečiamosios ligos simptomai (pvz., vėmimas ar viduriavimas su arba be karščiavimo), stovyklos vadovas apie tai telefonu nedelsdamas informuoja Nacionalinį visuomenės sveikatos centrą prie Sveikatos apsaugos ministerijos.
Stovyklų darbuotojams taikomi reikalavimai
Stovyklos darbuotojai gali dirbti tik teisės aktų nustatyta tvarka pasitikrinę sveikatą, ir pagal atliekamas funkcijas turi turėti Sveikatos žinių ir įgūdžių atestavimo pažymėjimus. Asmens medicininė knygelė (sveikatos pasas) ir Sveikatos žinių ir įgūdžių atestavimo pažymėjimai ar jų kopijos laikomi stovykloje, vadovo nustatytoje vietoje.
Patalpų įrengimo reikalavimai
Gyvenamieji kambariai (miegamieji), tualeto, prausyklos, dušo patalpos įrengiamos atskirai mergaitėms ir berniukams. Kambariuose (miegamuosiuose) kiekvienam vaikui turi būti numatyti baldai ar vieta juose asmeniniams daiktams, drabužiams laikyti. Kiekvienam vaikui turi būti numatyta lova, pagalvė, antklodė, lovos skalbiniai ir ne mažiau kaip 2rankšluosčiai. Rankšluosčius ir lovos skalbinius į stovyklą vaikai gali atsivežti patys. Apie tai, kad stovykloje nebus aprūpinama minėtomis priemonėmis, turi būti informuojama iš anksto. Lovos skalbiniai keičiami juos sutepus ir po kiekvienos pamainos. Jei stovykla aprūpina lovos skalbiniais ir (ar) rankšluosčiais, panaudoti skalbiniai skalbiami pagal sutartį su skalbimo paslaugų teikėjais skalbykloje arba stovykloje įrengtoje atskiroje patalpoje (zonoje), kurioje sumontuota skalbimo ir džiovinimo įranga. Jeigu skalbiniai skalbiami pagal sutartį su skalbimo paslaugų teikėjais, sutartis turi būti laikoma stovykloje, vadovo nustatytoje vietoje.
Tualeto ir prausyklos patalpoje turi būti asmens higienos priemonių: tualetinio popieriaus, muilo, rankų džiovintuvai ar vienkartinių rankšluosčių.
Vaikų maitinimo organizavimo reikalavimai
Vaikų maitinimas organizuojamas valgyklose ar kitose vaikus maitinti pritaikytose patalpose ar vietose, sudarant sąlygas kiekvienam vaikui pavalgyti prie stalo.
Vandens tiekimo reikalavimai
Geriamojo vandens kokybė turi atitikti teisės akto reikalavimus. Karštas ir šaltas vanduo turi būti nuolat tiekiamas į dušus, prausyklas, valgyklą ar kitą vaikus maitinti pritaikytą patalpą ar vietą.
Maudymosi vietų įrengimo reikalavimai
Prieš stovyklos atidarymą turi būti atliekami maudymosi vietos vandens mikrobiologiniai tyrimai (jei neįrengti teisės aktų nustatyta tvarka įteisinti paplūdimiai). Tyrimai turi būti atliekami akredituotose (atestuotose) laboratorijose, tyrimų protokolai saugomi stovykloje, vadovo nustatytoje vietoje.
Maudymosi vietų vaikams ribos turi būti pažymėtos, gylis maudymosi vietose turi būti ne didesnis kaip 0,7 metro ikimokyklinio amžiaus vaikams ir vaikams, nemokantiems plaukti, bei ne didesnis kaip 1,3 metro mokyklinio amžiaus mokantiems plaukti vaikams. Maudymosi vietose priėjimas prie vandens turi būti neslidus, neklampus, neturi būti šalto gruntinio vandens versmių, verpetų, didelių bangų, vandens telkinio dugnas neturi būti akmenuotas, klampus, duobėtas, užterštas, o vandens paviršius neturi būti apaugęs dumbliais.
Žygio metu vaikams nakvynę galima organizuoti palapinėse.
Visuomenės sveikatos centro inf.