Rugsėjo 15-ąją visame pasaulyje minima Limfomos diena

2012-09-15

     
     Limfoma – viena dažniausių kraujo vėžio rūÅ¡ių, kuris pirmiausia pažeidžia limfmazgius, bet ilgainiui gali iÅ¡plisti ir į kaulų čiulpus, blužnį, kepenis, plaučius bei kitus organus. Visos limfomos suskirstytos į dvi dideles morfologines grupes: Hodžkino ligą ir ne Hodžkino limfomas. Tikslios Å¡ios piktybinės kraujo ligos priežastys nėra žinomos. Limfoma – liga, nepaisanti amžiaus. Ja gali susirgti tiek vaikai, tiek suaugę žmonės. Limfoma, kaip ir kiti piktybiniai navikai, nėra infekcinė liga ir nuo kito žmogaus ja neužsikrečiama.
     Plungės rajono žmonių Å¡i liga, deja, taip pat neaplenkia: 2011 m. nuo limfomos mirė 6 rajono gyventojai. Nors kiekvienais metais Lietuvoje naujų limfomos atvejų skaičius auga, tačiau žmonės dar labai mažai žino apie Å¡ią piktybinę kraujo ligą ir apie jos simptomus. Kuo daugiau žmonės sužino apie limfomą ir jos simptomus, tuo drąsiau ir anksčiau kreipiasi į medikus. O laiku ją diagnozavus ir pritaikius Å¡iuolaikinius modernius gydymo metodus, limfomą įveikia ir į įprastinį gyvenimą sugrįžta 20-80 proc. sergančiųjų agresyviomis limfomos formomis, o kitiems – pratęsiama gyvybė.
     Kokie limfomos simptomai?
        Dažniausias simptomas – neskausmingas darinys kaklo, kirkÅ¡nies ar pažasties srityje.
     Kiti simptomai gali būti:
        – stiprus prakaitavimas arba karÅ¡čiavimas, ypač naktimis;
        – nepaliaujamas viso kūno niežulys;
        – apetito netekimas, svorio kritimas,  nuovargis;
        – pasikartojantis kosulys arba dusulys.
     Vaikams (dažniau esant ne Hodžkino limfomai) gali atsirasti kosulys arba kvėpavimo sutrikimai. Taip pat jie gali jausti pilvo skausmą. Kartais vaikams užčiuopiamas darinys pilvo srityje. Jei Jums ar Jūsų vaikui atsirado minėtų simptomų, turite neatidėliodami kreiptis į gydytoją. Tačiau atminkite – yra daug ligų, kurioms būdingi panaÅ¡ūs simptomai, taigi jie nebūtinai rodo, kad sergama limfoma.
     Gydant limfomas, pastaraisiais metais pasiekta didelė pažanga ir vis didesnį skaičių ligonių, sergančių limfomomis (tiek Hodžkino, tiek ir ne Hodžkino), galima iÅ¡gydyti net ir tada, kai liga iÅ¡plitusi. Dažniausiai naudojami gydymo būdai – spindulinė terapija ir chemoterapija (atskirai arba derinant Å¡iuos gydymo metodus – skiriant kartu arba vieną po kito).
    
     Žmonės – ir sveiki, ir sergantys – turėtų žinoti, kad senasis supratimas, jog vėžio diagnozė dažniausiai yra mirties nuosprendis, yra neteisinga. Limfoma, viena iÅ¡ kraujo vėžio rūÅ¡ių, daugeliu atvejų iÅ¡gydoma.
    
Plungės rajono savivaldybės visuomenės sveikatos biuro informacija

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X

    Kalba