Petras Vyšniauskas

2021-10-04

Plungės rajono savivaldybės taryba 2005-04-28 sprendimu Nr. T1-4-118 „Dėl Plungės Garbės piliečio vardo suteikimo“ Plungės Garbės piliečio vardą suteikė Petrui Vyšniauskui – vienam iš pačių žymiausių ir universaliausių Lietuvos muzikų, atstovaujančių Lietuvai Europoje ir pasaulyje, pripažintam unikaliu daugiainstrumentininku.

P. Vyšniauskas – vienas pačių žymiausių Lietuvos muzikų, atstovaujančių Lietuvai Europoje ir Pasaulyje, unikalus daugiainstrumentininkas, džiazo muzikantas, saksofonistas, Didžiojo Lietuvos kunigaikščio Gedimino V laipsnio ordino kavalierius, LMA vyriausiasis asistentas, Vyriausybinės meno premijos laureatas, dviejų Prancūzijos miestų Garbės pilietis.

P. Vyšniauskas gimė Plungėje, mokėsi Plungės I vidurinėje mokykloje, baigė Plungės vaikų muzikos mokyklą. 1972 m. įstojo į Stasio Šimkaus aukštesniąją muzikos mokyklą, po to – į Lietuvos konservatoriją, dabartinę Muzikos akademiją.

Debiutas – 1982 metais Birštono džiazo festivalyje su legendiniu Lietuvos džiazo kolektyvo – P. Vyšniausko kvartetu. Tada kvartetui atiteko festivalio Grand Prix. Vėliau šį muzikantą lydėjo didelė sėkmė. 1983 m. Visasąjunginiame estrados konkurse jo kvartetas tarp kelių tūkstančių kitų įvairaus žanro grupių pelnė II premiją (I premija niekam nebuvo skirta). P. Vyšniauskas buvo išrinktas geriausiu Sovietų Sąjungos saksofonininku, turėjo Metų džiazo muzikanto ir Lietuvos geriausio saksofonininko titulą.

Šiandien P. Vyšniauskas žinomas ne tik Lietuvoje, bet ir už jos ribų kaip muzikantas, grojantis su daugybę muzikantų, dalyvaujantis įvairiuose šalies ar tarptautiniuose muzikiniuose projektuose: East Meet West, Jazz Baltica, Octet Ost, The International Varna Big Band ir kt.

P. Vyšniauskas koncertuoja ne tik su džiazo, bet ir su liaudies bei akademinės muzikos atlikėjais. Jo kūrybiniai partneriai: Lietuvos kamerinis, Šv. Kristoforo, Lietuvos nacionalinis simfoninis orkestras, liaudies dainų atlikėja Veronika Povilionienė, užsienio muzikantai: V. Ganelinas, M. Feldmanas, K. Carteris, K. Bergeris ir kt.

P. Vyšniauskas – pedagogas, dėsto Lietuvos muzikos akademijoje, rengia meistriškumo kursus. Nacionalinės premijos laureatu tapo 2002 m. – už koncertinę ir pedagoginę veiklą, muzikinės kultūros puoselėjimą ir sklaidą pasaulyje.

Daugelio šalių kompozitoriai savo kūrinius rašo P. Vyšniauskui, o jo kūriniai skamba daugiau kaip 50 dramos teatro spektaklių, filmuose Lietuvos ir Vakarų Europos šalyse. P. Vyšniauskas yra aktyvus savo gimtinėje – Plungėje. Dažnai aplanko gimtąjį miestą, koncertuoja, dalyvauja labdaringuose renginiuose. Viename interviu paklaustas apie žemaitišką kilmę ir jos įtaką kūrybai, atsakė šitaip: „Gamtovaizdis, kuriame tu augi, duoda impulsą, labai daug meno žmonių, ypač muzikų, kilę iš Plungės. Gal juos paveikė kalvotos ežeringos vietos?“

JAV profesorius K. Bergas apie mūsų žemietį sakė: „Nežinau nė vieno šitaip grojančio saksofonu. Man tai – atradimas“. Pats P. Vyšniauskas sako, kad saksofonas jį nuolat traukė, tačiau iš pradžių, apie 1970 m., buvo labai mažai kūrinių šiam instrumentui. Teko pačiam prašyti, kad kompozitoriai parašytų ką nors būtent saksofonui. Taip gimė Rimvydo Racevičiaus „Koncertas-improvizacija“ saksofonui ir simfoniniam orkestrui, Arūno Navako „Sonata“, Fausto Latėno „Albinoso judėjimai“.

Muzikos kritikų nuomone, du svarbiausi P. Vyšniausko „arkliukai“ – improvizacija ir liaudies muzikos inkliuzai – geriausiai atskleidžia jo talentą. Labiausiai publika lieka sužavėta tuo, kaip žymusis atlikėjas yra perpratęs savo instrumento technines galimybes, kaip virtuoziškai priverčia saksofoną kalbėti, dainuoti, šaukti…

X

    Kalba