VMVT tęsia edukacinę kampaniją „Biosauga – tavo ūkio skydas“

2025-04-01

Biosauga, skydasSlovakijoje užfiksuotas dar vienas snukio ir nagų ligos protrūkis: jau 5-tas atvejis galvijų ūkyje

Slovakijoje daugėja snukio ir nagų liga (SNL) užkrėstų galvijų ūkių. Naujausias židinys patvirtintas 3,5 tūkst. pieninių galvijų fermoje.

Šios šalies veterinarijos pareigūnai nustatė naujas apsaugos ir priežiūros zonas, darbą tęsia epizootinio tyrimo ekspertai, kurie siekia nustatyti ligos patekimo kelius. Pranešama, kad naujas pavojingo viruso židinys nustatytas kiek toliau nuo ankstesnių ligos pasireiškimo vietų. 

„Slovakija toliau pildosi ribojimų zonomis, SNL protrūkiai intensyvėja, o tai kelia vis didėjantį susirūpinimą Europos šalims ir gyvulius laikantiems ūkiams. Mūsų šalies ūkininkai šią situaciją turi vertinti taip pat labai rimtai. Sulėtinti agresyvios ligos plitimą, išvengti didesnių viruso protrūkių ir atvejų naujose teritorijose gali padėti tik ypač griežtas biologinio saugumo reikalavimų laikymasis, būtinas atsakingas gyvulių laikytojų požiūris“, – perspėja LR vyriausiasis veterinaras Vaidotas Kiudulas. 

Biosauga – efektyviausia prevencija

VMVT įspėja, kad Europoje intensyvėjant SNL protrūkiams, parsivežti užkratą iš svečios šalies gali ir neatsargūs keliautojai, turėję kontaktą su sergančiais gyvūnais. Todėl keliavusiems po regioną, užkrėstą SNL, ir besilankantiems ūkinių gyvūnų laikymo vietose, mažiausiai 14 dienų po atvykimo į Lietuvą būtina vengti eiti į ūkinių gyvūnų laikymo vietas.

Veterinarijos specialistai taip pat primena:

Įtarus užkrečiamąją ligą, jei įmanoma, reikia atskirti sergančius gyvūnus nuo kitų, neišvežti ūkinių gyvūnų ir jų produktų iš laikymo vietos. Gyventojams ar juos prižiūrintiems asmenims, laikantiems šiai ligai imlius gyvūnus, nesilankyti kitose fermose, ūkiuose, sodybose.

SNL sergantys gyvuliai pasižymi tokiais simptomais: karščiavimas ir pūslelių (aftų) atsiradimas snukio gleivinėje, tarpunagėse bei ant tešmens. Virusas į aplinką patenka per seiles ar kitas gyvulio išskyras dar prieš pasireiškiant ligos simptomams, o infekcija dažniausiai plinta per tiesioginį kontaktą arba įvairius aplinkos veiksnius. Pasyviais infekcijos pernešėjais gali būti neimlūs ligai gyvuliai, paukščiai ar žmonės. SNL protrūkių gali kilti bet kuriuo metų laiku.

Kilus net mažiausiam įtarimui, praneškite

Pastebėjus SNL simptomus, kuo skubiau reikia pranešti veterinarijos gydytojui ir (ar) VMVT: internetu užpildžius anketą arba paskambinus šiais telefonais: 1879 ar +370 5 242 0108. 

Kvietimas į mokymus

Siekdama atkreipti dėmesį į biosaugos svarbą, VMVT tęsia edukacinę kampaniją „Biosauga – tavo ūkio skydas“ ir kviečia visus ūkinių gyvūnų laikytojus, taip pat privačius veterinarijos gydytojus, ūkinių gyvūnų sėklintojus, ūkinius gyvūnus prižiūrinčius ir kitus asmenis, kuriems aktualu žinoti apie gyvūnų užkrečiamųjų ligų prevenciją bei biologinio saugumo priemones, dalyvauti visoje Lietuvoje organizuojamuose mokymuose.

Mokymų datas rasite »

Išsamios rekomendacijos apie SNL skelbiamos VMVT tinklalapyje »

Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, logotipas

www.vmvt.lt

Įvertinkite naujieną

Visi komentarai
Komentarų nėra
X